INZERCE

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO, získalo 6 mandátů a 21,2%. Volební účast byla 28,72 %

Historicky nejvyšší účast 28,72 % zaznamenali volební komisaři v Evropských volbách. Naprosto propadla ČSSD, která nezískala ani jeden mandát. Končí tak europoslanec Pavel Poc, který vedl kandidátku i jeho kolegyně Olga Sehnalová. Vítězem se podle očekávání stalo hnutí ANO (21,2 %), které získalo 6 mandátů (obhajovalo 4), na druhém místě je ODS se 14,5 % a čtyřmi mandáty. Překvapením můžeme nazvat zvolení Alexandra Vondry, který kandidoval z 15. místa a stal se tak „skokanem“ těchto voleb. Třetí Piráti získali 14 % a 3 europoslance, STAN+TOP 09 dostali 11,7 % a tři místa v Evropském parlamentu, SPD získala 2 místa a 9,1 % – zde uspěl generálmajor v záloze Hynek Blaško, KDU-ČSL dostala 7,2 % a dvě místa, poslední, kdo se dostal do Evropského parlamentu je stávající europoslankyně Kateřina Konečná za KSČM.

Vítězem voleb se stalo hnutí ANO se ziskem 21,18 % a 6 poslaneckými mandáty. Následují Občanská demokratická strana (14,54 %, 4 mandáty), Česká pirátská strana (13,95 %,
3 mandáty), Starostové (STAN) s regionálními partnery a TOP 09 (11,65 %, 3 mandáty), Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) (9,14 %, 2 mandáty), Křesťanská
a demokratická unie – Československá strana lidová (7,24 %, 2 mandáty) a Komunistická strana Čech a Moravy (6,94 %, 1 mandát).

Rekordmanem v počtu preferenčních hlasů ve volbách do Evropského parlamentu se stal kandidát TOP 09 a STAN Luděk Niedermayer. Se ziskem 67.430 preferenčních hlasů překonal kandidátku hnutí ANO Ditu Charanzovou, které voliči dali 53.924 hlasů. Nejvýraznější skok zaznamenal bývalý ministr Alexandr Vondra (ODS), který se do Evropského parlamentu probojoval z 15. místa kandidátky a dostal 29.536 hlasů.

Rozdělení madnátů europoslanců po volbách v České republice. zdroj: www.volby,cz

V Evropském parlamentu bude Českou republiku zastupovat 14 mužů a 7 žen. Průměrný věk zvolených europoslanců je 46 let. Nejstaršímu je 66, nejmladšímu 26 let,“ doplňuje Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu. Nejstarším zvoleným europoslancem je Michal David – bývalý ředitel psychiatrické léčebny v Bohnicích, nejmladším je Markéta Gregorová za Piráty.

Pro volby bylo zaregistrováno 39 politických subjektů. O 21 křesel europoslanců se ucházelo 841 kandidátů, z nichž 23,9 % tvořily ženy. Průměrný věk kandidátů byl 47,6 let, o téměř rok více než před pěti lety. Jednadvacetiletých, tedy nejmladších kandidátů, bylo 9, naopak nejstaršímu kandidátovi bylo v době voleb 82 let. Zastoupení žen, kterých bylo zvoleno 7, je nejvyšší v historii.

„Do volebních místností si našlo cestu 28,72 % voličů, tedy více než v roce 2014, kdy účast dosáhla 18,2 %. Nejvyšší volební účast zaznamenali v obci Čilá, kde k volbám přišlo 90,00 % voličů, nejméně hlasujících, 8,63 %, dorazilo do volební místnosti v obci Vřesová,“ shrnuje data o volební účasti Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Poslední okrsek byl zpracován v sobotu ve 20.14 hodin. Výsledek však Český statistický úřad mohl zveřejnit až v neděli po 23. hodině, kdy se uzavřely volební místnosti v posledním státě Evropské unie. V pondělí výsledky hlasování projedná Státní volební komise a po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

 

Seznam nově zvolených europoslanců za Českou republiku. Zdroj: www.volby.cz

Tři poslanci změní lavice, místo na Malé Straně budou zasedat v Bruselu a Štrasburku

Letošní volby do Evropského parlamentu obmění Sněmovnu. V eurovolbách uspěli tři dosavadní poslanci Radka Maxová (ANO), Veronika Vrecionová (ODS) a Mikuláš Peksa (Piráti). V české dolní komoře proto končí.

Za předsedkyni sociálního výboru Maxovou by měl do Sněmovny nastoupit radní Husince na Prachaticku Ondřej Babka a za místopředsedkyni zemědělského výboru Vrecionovou bývalý poslanec a ministr Petr Bendl. Místopředsedu evropského výboru Peksu by měl v dolní komoře nahradit datový analytik František Navrkal.

Do vrcholné evropské politiky mohlo proniknout až 12 současných českých poslanců. Na evropské kandidátky je zařadilo šest z devíti sněmovních stran, výjimkami byly ČSSD, TOP 09 a hnutí STAN.

Nejvíce členů dolní komory, tři, se ucházeli o mandát europoslance za vládní hnutí ANO. Po dvou poslancích figurovalo na kandidátkách Pirátů a KSČM, po jednom na listinách ODS, SPD a KDU-ČSL. Navíc dva odpadlíci z hnutí SPD Lubomír Volný a Marian Bojko se snažili o působení v Evropském parlamentu na kandidátce Alternativy pro Českou republiku, uskupení neuspělo.

Za ANO se o místo v europarlamentu ucházeli vedle Maxové ze zadních míst kandidátky Jaroslav Kytýr a Jan Řehounek. Poslední třetinu pirátské kandidátky otvíral František Kopřiva.

Hnutí SPD Tomia Okamury nasadilo svého poslance Jana Hrnčíře na druhé místo listiny. Strana sice získala v evropském parlamentu dva mandáty, Hrnčíře ale přeskočil díky přednostním hlasům Hynek Blaško. Komunističtí poslanci Zdeněk Ondráček a Květa Matušovská figurovali ve druhé polovině evropské kandidátky KSČM. Za lidovce kandidoval z pátého místa předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík.

V

Jiří Reichl, -čtk-