Napájení vodíkových elektráren za více než 37 milionů eur zajistí tři vlastní fotovoltaické elektrárny. Energetická společnost Iberdrola díky tomu nabídne obnovitelnou energii pro nákladní dopravu, autobusy a lehká průmyslová vozidla v Baskicku. Přebytečnou energii z fotovoltaické produkce bude možné akumulovat a skladovat v inteligentních bateriích. Projekt využije služby třiceti dodavatelů a nabídne 1700 pracovních míst.

Y Basque Green Hydrogen zastřešuje vznik vodíkových elektráren v logistických centrech ve Victorii, Bilbau a San Sebastiánu. Podporu získal jak od baskické vlády, tak zemských a městských rad v daných regionech. Mimo nákladní dopravu bude bezemisní energie využita také v přístavech, na letištích a v chemickém průmyslu.

Čtyři tuny vodíku denně

Modulární a rozšiřitelný projekt zahrnuje výstavbu elektrolyzérů o kapacitě 10 MW, které denně vyprodukují okolo čtyř tisíc kilogramů vodíku. Stoprocentně obnovitelnou energii bez emisí pak budou dodávat vlastní fotovoltaické elektrárny. V případě nadbytečné produkce získané ze slunce bude možné energii akumulovat a skladovat v inteligentních bateriích.

„Tento vývoj přispěje k vytvoření meziodvětvového projektu, jehož cílem je dosáhnout udržitelného průmyslového modelu založeného na zeleném vodíku. Měl by rovněž snížit národní energetickou závislost, protože je založen na obnovitelné energii vyrobené z domácích zdrojů. Podpoří tak synergie mezi logistickým, energetickým a průmyslovým sektorem,“ říká globální ředitel pro vodík Iberdroly Millán García-Tola.

Doplňuje také, že projekt by měl podpořit zelenou mobilitu na vodíkový pohon a získávání technických a vědeckých znalostí.

Miliardové investice

Během výstavby a provozu elektráren vznikne 1700 přímých i nepřímých pracovních míst. Firma počítá s tím, že pro dodávky a služby využije více než třicet místních dodavatelů z různých specializovaných oblastí.

Y Basque Green Hydrogen je jedním ze 175 aktivit v rámci programu EU Next Generation. Tyto projekty by mohly aktivovat investice ve výši 30 miliard eur a zahrnout více než 350 malých a středních společností ve Španělsku, které ročně vytvoří přes 60 tisíc pracovních míst. Součástí projektů je 53 iniciativ souvisejících s vodíkem, s předpokládanou produkcí až šedesát tisíc tun ročně.

Mohlo by vás zajímat

Zelená ekonomika

Iberdrola vede energetickou transformaci již dvě desetiletí a působí jako hnací síla pro transformaci průmyslové struktury a pro zelené oživení ekonomiky a zaměstnanosti. 

Ve Španělsku dosahují investice společnosti do roku 2025 celkem 14,3 miliardy eur, a to zejména v souvislosti s plánem na obnovitelné zdroje a inteligentní sítě. Aktuální výkon v oblasti obnovitelných zdrojů společnosti přestavuje 16 700 MW. Do roku 2025 se má zvýšit až na 25 000 MW.

Budoucnost ve vodíku?

Zatímco u nás na trh přicházejí první modely automobilů poháněných vodíkem, s potřebnou infrastrukturou je to zatím slabší a rozjezd je spíše pomalejší. Záměr výroby vodíku ze zemního plynu nedávno oznámila firma Energoaqua. Až 187 tun vodíku za rok se chystá vyrábět v Rožnově pod Radhoštěm.

A v souvislosti s prvními osobáky na vodík vznikají i první čerpací stanice. Třeba automobilka Toyota čekala s uvedením prvního vodíkového modelu na český trh právě na vybudování tankovacích stanic. Letos zahájí provoz první dvě, a to v Praze a Litvínově. 

Lucie Přinesdomová