INZERCE

Vodovodní potrubí. Foto: www.pixabay.com

Voda v severních Čechách se vrací pod kontrolu měst a obcí

Zástupci Severočeské vodárenské společnosti (SVS) a Veolie ČR dnes podepsali zbývající smlouvy nutné k dokončení transformace vodárenství v severních Čechách. V jeho rámci se SVS od 1. ledna 2019 stane stoprocentním vlastníkem provozní společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK), díky čemuž se voda a s ní spojené provozování vrátí pod kontrolu měst a obcí, které budou mít plnou kontrolu nad výběrem vodného a stočného. ČTK o podpisu smluv informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.

Od 1. ledna příštího roku se stoprocentním vlastníkem provozní společnosti Severočeské vodovody a kanalizace stane Severočeská vodárenská společnost. Ta ji převezme od stávajícího majitel – vodárenského giganta Veolie. Dokončí se tak proces o němž jsme velmi podrobně informovali loni v létě. Například v textu Veolia prodá podíl ve vodárenské firmě na severu Čech, právníci se podivují nad okolnostmi… jsme upozornili na to, že zástupci obcí a měst hlasovali o tomto obchodu, aniž by měli mandát od svých zastupitelstev. Jejich členům totiž nesměli říct cenu, za kterou bude odkup 51% podílu Veolie uskutečněn. V případě porušení mlčenlivosti by jim hrozily milionové sankce.

Nad těmito pravidly se loni pozastavil advokát Tomáš Sokol. Akcionáři, kteří odhlasují, že jejich společnost smí uzavřít kupní smlouvu s cenou, kterou ale nesmějí  znát jsou buď slepě důvěřiví anebo šílení. Nejspíš oboje. Ovšem pouze v případě, že jsou sami akcionáři a nejednají za nikoho jiného, než za sebe. Pokud je ale akcionářem někdo jiný, pak ten, kdo za něj takto naslepo hlasuje má velmi slušnou šanci, že  k oběma zmíněným přívlastkům záhy přibude třetí. Zločinec. Přesněji pachatel trestného činu dle § 220 trestního zákoníku. Porušování povinnosti při správě cizího majetku. Tedy pokud se mu při hlasování naslepo nepodaří „trefit“ cenu obchodního  podílu tomto případě akcií, která je správná. Tedy odpovídá aktuální tržní ceně podílu-akcií,“ uvedl loni ve svém textu Tomáš Sokol.

Vodárenství na severu Čech tedy začne fungovat v tzv. vlastnickém modelu se servisním prvkem. Pro veřejnost se nic nezmění. „Podepsáním zbývajících smluv jsme dnes symbolicky dokončili projekt Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020, k němuž nás v roce 2013 akcionáři zavázali,“ uvedl předseda představenstva SVS Tomáš Indra. SVS vlastní 458 měst a obcí v Ústeckém a Libereckém kraji. V lednu letošního roku  jsme upozornili na to, že Severočeská vodárenská doplácí na účast Veolie ve své struktuře, protože nedostává dotace na rozvoj své vodovodní sítě. Severočeská vodárenská společnost (SVS) mezi léty 2007-13 žádala o 499 milionů korun v 11 rozvojových projektech. „K 9 projektům byla vydána Registrace akce, ale následně na žádný projekt neobdržela Severočeská vodárenská společnost a.s. Rozhodnutí o poskytnutí dotace z důvodu nezajištění souladu s podmínkami programu. Dvě žádosti neprošly věcným hodnocením,“ uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Lucie Früblingová. V nyní běžícím programovacím období (2014-2020) firma žádnou žádost o dotaci nepodala. Důvodem je nastavení podmínek programovací výzvy, za kterých mohou subjekty o peníze z EU žádat. Podrobněji se s naší analýzou můžete seznámit v textu Severočeská vodárenská doplácí na účast Veolie ve své struktuře. Nedostala dotace na rozvoj

Transformaci vodárenství v severních Čechách podle Indry se zájmem sledují další města a obce po celé republice. „Věřím, že právě náš model může být vzorem i inspirací pro další regiony,“ uvedl Indra.

Mezi dnes podepsané smluvní dokumenty patří zejména smlouva o poskytování servisních činností mezi SčVK a nově vzniklou společností Severočeská servisní (SčS). Smlouva specifikuje služby, které bude SčS v rámci servisu pro SčVK zajišťovat. Novou servisní společnost bude přes SčVK majoritně ovládat SVS (podíl 75 procent), čtvrtinový podíl byl dle dohody nabídnut k odkoupení společnosti Veolia.

Obyvatel severních Čech se změny nedotknou. Partneři i veškeré služby, na které byli lidé zvyklí, se nemění. SVS bude nadále jako vlastnická společnost zajišťovat správu vodárenského majetku včetně investic do jeho obnovy.

-čtk-, -chl-

O tématu boje o vodu na severu Čech jsme psali:

Severočeská vodárenská doplácí na účast Veolie ve své struktuře. Nedostala dotace na rozvoj 

Sokolov chce od Veolie převzít správu vodohospodářských sítí 

Veolia prodá podíl ve vodárenské firmě na severu Čech, právníci se podivují nad okolnostmi…

Advokát Petr Toman: Pokud má zastupitelstvo rozhodnout, musí znát veškeré okolnosti 15.6.2017

Nechápu, jak může zastupitelstvo zmocnit starostu k tomu, jak má hlasovat, když nezná detaily… 14.6.2017

Zastupitel Liberce Baxa: při obchodu SVS s Veolií dojde k významnému obejití zákona o… 12.6.2017

Zastupitelé měst nevědí, za kolik se jejich firma chystá koupit obchodní podíl od Veolie 12.6.2017