Vláda schválila změnu názvu bytového fondu, rozšířila mu aktivity

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) by měl k nynějším aktivitám přidat například udržitelný rozvoj obcí, měst a regionů nebo cestovní ruch. Měl by se také přejmenovat na Státní fond podpory investic (SFPI). Počítá s tím návrh novely zákona, kterou dnes schválila vláda. Ekonomický deník o navrhované změně psal již loni na konci prázdnin v textu Státní fond rozvoje bydlení rozšíří působnost a změní jméno. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Normu ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident.

Nově rozšířený fond rozvoje bydlení bude mít podle návrhu přístup do základních státních registrů. Žadatelům o podporu by tak měla ubýt administrativní práce. Přesnější evidence žadatelů má podle Dostálové zabránit tomu, že by zájemce čerpal státní podporu na stejnou činnost opakovaně. Zlepšit by se podle ní měla také možnost fondu vymáhat dluhy, například v případě, že dlužník změní jméno.

„Novela zákona znamená rozšíření zaměření fondu i na regionální rozvoj, územní plánování, cestovní ruch a stavební řád. Rozšíření aktivit fondu bude mít příznivé efekty v regionech, ať už jde o regeneraci brownfieldů nebo podporu občanské vybavenosti v regionech,“ uvedla už dříve ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Návrh upravuje pouze rámec pro poskytování  podpor, podmínky poskytování konkrétních programů bude stejně jako dosud určovat kabinet případ od případu formou nařízení vlády. „V případě podpory bydlení budou revidovány stávající programy a představeny programy nové, jakými jsou například již spuštěný program Podpora bydlení pro mladé nebo program Výstavba, který je již v legislativním procesu,“ doplnila Dostálová.

Dnes před jednáním vlády uvedla, že fond vzniká do budoucna také jako alternativa k evropským fondům. „Musíme do budoucna začít tvořit alternativu k evropským fondům, ty tady nebudou navěky. Proto i tento národní zdroj,“ řekla dnes ministryně.

Přejmenování fondu a výdaje s tím spojené vyjdou podle MMR na 880.300 korun. Náklady zahrnují například výměnu formulářů, razítek, platebních příkazů nebo úpravu webových stránek. Fond je uhradí ze svého rozpočtu.

Státní fond rozvoje bydlení doposud poskytuje peníze určené na podporu bydlení. Jeho současným hlavním úkolem je podpora soukromých a obecních investic do výstavby, oprav a modernizace bytů.

Letošní výdaje Státního fondu rozvoje bydlení byly schváleny ve výši 2,73 miliardy korun. Příjmy jsou naplánovány na 779 milionů korun. Největší část příjmů tvoří splátky z poskytnutých úvěrů 691 milionů korun, dalších 87 milionů korun přijde z vybraných úroků a poplatků. Rozdíl mezi příjmy a výdaji by měl být pokryt z finančních zůstatků fondu, které činí zhruba 5,423 miliardy korun.

-čtk-