INZERCE

Premiér Petr Fiala a ministři Zbyněk Stanjura a Jozef Síkela na tiskové konferenci k energetické bezpečnosti 23.11.2023. Foto: Úřad vlády ČR

Vláda má na programu čtyři strategické dokumenty z energetiky. Oznámí také vítěze jaderného tendru?

Ministři koaliční vlády premiéra Petra Fialy budou mít ve středu „den s energetikou“. Projednají hned čtyři zásadní strategické dokumenty, které určí budoucí podobu českého energetického sektoru. Vedle toho se v jaderných kruzích spekuluje, zda středa bude „dnem D“, kdy vláda konečně zveřejní jméno vítěze soutěže na stavbu nových bloků v Dukovanech a Temelíně.

Dodatek z pondělí 15.7.2024: Podle aktuálních informací z ministerstva průmyslu a obchodu by vláda měla ve středu rozhodnout o vítězi jaderného tendru. Jeho jméno oznámí ministři na tiskové konferenci, která bude následovat po jednání kabinetu. Projednávání tohoto zásadního rozhodnutí je v režimu přísného utajení, žádné neoficiální informace o tom, zda vyhrálo EDF nebo KNHP, ven dosud neunikly.

Zřejmě nejznámějším ze čtveřice dokumentů je nová Státní energetická koncepce České republiky. Původní návrh představilo ministerstvo průmyslu a obchodu na začátku února, ten po připomínkovém řízení prošel jistými – zatím neznámými – úpravami. Dokument o délce 101 stran je až překvapivě obecný a nekonkrétní. Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu přiznávají, že konkrétnější údaje o nových elektrárnách se objeví až v navazujícím dokumentu, který se bude věnovat zdrojové přiměřenosti české elektroenergetiky.

Konkrétní „tvrdá“ čísla zde nahrazují koridory, kterými se bude vývoj pravděpodobně ubírat. Ministerstvo v návrhu SEK počítá s koncem uhelné energetiky do roku 2033. Dočasně vzroste podíl zemního plynu, ale i ten bude mít v roce 2040 už jen skromný podíl na výrobě elektřiny a do roku 2050 bude zcela vyřazen ze hry. Nahradit jej aspoň zčásti mohou jiná plynná paliva – biometan, vodík či syntetický metan.

Dlouhá a náročná cesta k dekarbonizaci

Ministerstvo průmyslu a obchodu souběžně předkládá vládě ke schválení návrh Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP). Jeho účelem je popsat, jak Česká republika přispěje k plnění klimatických cílů Evropské unie k roku 2030, a to včetně výhledu do dalších dvou desetiletí. Původní návrh ministerstvo představilo loni v září a o měsíc později jej poslalo k posouzení Evropské komisi.

Není to špatné, ale přidejte, reagovala v prosinci Evropská komise. Upozornila, že Česko má dosáhnout 33procentního podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie do roku 2030. Jenže předložený NKEP počítal jen s 30 procenty. Komisi vadil také slabý cíl v oblasti snižování emisí z menších zdrojů, které dnes nespadají pod „povolenkový“ systém EU ETS. Namísto požadovaného snížení emisí oxidu uhličitého o 26 procent mezi lety 2005 a 2030 nabídlo Česko snížení jen o 18,7 procenta.

Další strategický dokument vypracovalo ministerstvo životního prostředí. Aktualizovaná Politika ochrany klimatu (POK) popisuje cestu vedoucí k plánované klimatické neutralitě do roku 2050. Zásadním cílem České republiky je podle POK snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů alespoň o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Přispět k tomu má rozvoj obnovitelných zdrojů energie, úspory energie a útlum fosilní energetiky. Další prioritou jsou investice do renovací domů, které přinesou snížení jejich energetické náročnosti.

Očekávané investice do dekarbonizace v ČR do roku 2030. Zdroj: MŽP – návrh POK

Autoři POK měli na rozdíl od autorů energetické koncepce odvahu vyčíslit objem potřebných investic do dekarbonizace energetiky, průmyslu, budov a dopravy. Během let 2023 až 2030 se jedná celkem o téměř 3,5 bilionu korun (tj. 1 až 1,5 bilionu korun navíc oproti běžnému investičnímu cyklu), z toho 1,6 bilionu korun by mohly pokrýt dotace z národních a evropských peněz.

Základní obrysy aktualizované vodíkové strategie popsal Ekonomický deník na konci dubna. V první fázi – tedy do roku 2030 – chce stát podporovat pilotní projekty s lokální výrobou i spotřebou vodíku. Zelený vodík totiž bude v nejbližších letech příliš drahý na to, aby se jej vyplatilo používat ve velkém rozsahu. Změnu má přinést až dovoz levnějšího zeleného vodíku ze zemí, které mají k jeho výrobě lepší podmínky.

Francouz, nebo Korejec?

Otázkou zůstává, zda se vláda ve středu vyjádří také k vítězi jaderného tendru. Ten na program jednání není zařazen, což může souviset s přísným režimem utajení. Dlouho očekávanou informaci, zda nové jaderné bloky v Česku postaví francouzský koncern EDF, nebo korejské KHNP, totiž měl kabinet zveřejnit – po prostudování vyhodnocených nabídek, které ČEZ předal vládě 14. června – v polovině července. Tedy nejpozději v tomto týdnu.

Rozhodnutí o výsledku jaderného tendru netrpělivě vyhlížejí nejen jeho přímí účastníci, ale také potenciální dodavatelé technologií a komponentů pro energetiku i širší veřejnost. Insideři z oboru jaderné energetiky dodávají, že další odklad oznámení o vítězi soutěže by byl reputačním rizikem pro Fialovu vládu, poukázal by totiž na její bezradnost a nerozhodnost.

David Tramba