Vláda dnes schválila členy nově vznikající pětičlenné rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Rada v řízení úřadu nahradí od srpna Alenu Vitáskovou, které vyprší mandát na konci letošního července. Předsedou rady vláda zvolila současného místopředsedu ERÚ Vladimíra Outratu. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).
Dosud jmenoval předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období bylo šestileté. Nová rada bude mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky. V prvních letech zavedení rady nebudou mít všichni členové mandát na celých pět let, a to proto, aby se rada obměňovala postupně. „Vybíral jsem z 19 kandidátů. Na ERÚ tak vzniká podobný model, který funguje na Českém telekomunikačním úřadu,“ uvedl Havlíček.
Outratu vláda jmenovala členem rady na čtyři roky. Dalším členem bude expert v oblasti teplárenství Vladimír Vlk, a to na pět let. Konzultant a vědecký pracovník Rostislav Krejcar byl jmenován na tři roky. Expert na obnovitelné zdroje a dříve i vedoucí sekce podporovaných zdrojů energie ERÚ Jan Pokorný bude členem rady dva roky. Právník Vratislav Košťál byl jmenován na jeden rok.
Právě u Pokorného se tak možná vysvětluje jeho květnový nečekaný konec na pozici místopředsedy Vitáskové o němž jsme informovali v květnu. Tehdy nebylo jisté, proč byl Jan Pokorný odvolán. Naopak jisté bylo jen to, že vše proběhlo bleskově. Úřadem se neslo informace o tom, že předsedkyně Alena Vitásková ztratila ve svého zástupce, který byl jmenován k 1. červenci loňského roku, důvěru. Není tedy od věci domnívat se, že v té době se Alena Vitásková dozvěděla, že Pokorný se přihlásil do rady a brala to jako zradu. Podrobně jsme o Pokorného vyhazovu informovali v textu Místopředseda ERÚ Jan Pokorný po necelém roce skončil. Pro ztrátu důvěry
Zásadním úkolem rady bude podle Havlíčka příprava regulačního období od roku 2019. Jde o návrh zásad cenové regulace v energetických odvětvích, úřad jej přitom musí zveřejnit 16 měsíců před začátkem daného období. Letos radu ještě čeká vypracování cenových rozhodnutí pro rok 2018.
„Věříme, že nové obsazení klíčového regulatorního orgánu v energetice přinese tolik potřebnou stabilitu sektoru obnovitelných zdrojů a podpoří jeho další rozvoj bez dalších retroaktivních zásahů,“ uvedla výkonná ředitelka Solární asociace Veronika Hamáčková. Za stěžejní považuje nastavení pravidel pro licencování a provozování decentrálních zdrojů, akumulace energie a elektromobility. Dále za důležité považuje nastavení takové tarifní struktury, která nebude diskriminační k majitelům střešních solárních panelů.
ERÚ zčásti reguluje ceny elektřiny a plynu, zcela ceny tepla. Stanovuje výši dotací pro obnovitelné zdroje. Hlídá také, jak v energetice funguje soutěž nebo zda energetické firmy nepoškozují zákazníky. ERÚ se podílí i na přípravě zákonů.
-čtk-, -chl-