INZERCE

Podpora směřuje hlavně na projekty zaměřující se na zvýšení zásob vody, jejich kvality a zvýšení efektivity využívání vodních zásob. Foto: Pixabay

Více než sto milionů korun na 83 projektů. Ministerstvo životního prostředí schválilo dotace do vodohospodářské infrastruktury

Hydrogeologický průzkumný vrt v Úbislavi, rozšíření zásobníku pitné vody v Přešticích nebo posílení vodovodu v obci Šubířov. To jsou jen příklady z třiaosmdesáti vodohospodářských projektů schválených ministerstvem životního prostředí. Peníze do rozpočtu jednotlivých obcí poputují z Národního programu Životní prostředí i Norských fondů. Od září budou moci obce žádat v součtu o dalších sedm set milionů korun.

Jednou z prioritních oblastí Národního programu Životní prostředí (NPŽP) je právě voda, konkrétně zlepšení kvality podzemních i povrchových vod a reakce na negativní jevy a klimatické dopady, jako je například sucho a s ním související nedostatek vody. Podpora tak směřuje na projekty zaměřující se na zvýšení zásob vody, její kvality a zvýšení efektivity využívání vodních zásob.

Zájemci o podporu na výstavbu nových nebo regeneraci stávajících zdrojů pitné vody či na výstavbu a rekonstrukci přivaděčů pitné vody mohli o dotace žádat od května 2018 do konce letošního června. V pořadí šlo již o druhou výzvu a pro velký zájem se alokace výzvy musela dvakrát navyšovat. Státní fond životního prostředí (SFŽP) zaevidoval více než sedm set žádostí za celkem 1,1 miliardy korun.

Další výzva v září

Aktuálně schválené národní finance z NPŽP pomůžou obcím se zásobováním pitnou vodou. Podle fondu mají obce největší zájem o vybudování nových vodních zdrojů, kde je možný příspěvek až do výše tří milionů korun.

O další peníze z třetí výzvy budou obce moci požádat od září. „V tříletém plánu Národního programu Životní prostředí jsme na boj se suchem a klimatickou změnou vyčlenili dalších 759 milionů a z toho téměř dvě třetiny pošleme právě na posílení zdrojů pitné vody,“ říká ministr Richard Brabec. 

Čistírny s centrálním monitoringem

Další část dotací směřuje na opatření na čištění odpadních vod. Obce tak budou moci vybudovat soustavy domovních čistíren odpadních vod tam, kde není z technických nebo ekonomických důvodů možné či výhodné postavit klasickou kanalizaci s odvodem do centrální čistírny.

„Díky dotacím z Národního programu Životní prostředí tak vznikne síť jednotlivých domovních čistíren s centrálním monitoringem, které budou řešit čištění odpadní vody v obci nebo její části. Mnohé obce už úspěšně takové sítě využívají, nově se k nim mohou připojit třeba Studnice na Vysočině, jihočeské Kvítkovice či Úherce na Lounsku. Nejen ony, ale i další samosprávy získaly několikamilionovou podporu,“ uvádí Státní fond životního prostředí.

Největší část alokace, konkrétně 450 milionů, je aktuálně určena na budování a regeneraci zdrojů pitné vody pro obce. Foto: Pixabay

Ministrstvo schválilo i dotace z Norských fondů. Ty je možné použít na vzdělávací a informační aktivity v oblasti ochrany ekosystémů, ovzduší, vod či změny klimatu. Žadatelé, mezi nimiž jsou univerzity, vzdělávací společnosti, spolky nebo podnikatelské subjekty, si rozdělí více než třicet milionů korun.

Dvacet dva výzev

V aktuálním tříletém období 2021 až 2023 je možné z NPŽP získat na projekty z různých oblastí v součtu více než tři miliardy korun. Největší část dotací, celkem 1,245 miliardy korun, je určena pro „ostatní podporované aktivity“. Patří sem třeba podpora environmentálního vzdělávání, podpora systému pro zpracování autovraků či výkupy pozemků ve zvláště chráněných územích.

Na další oblast „Životní prostředí v sídlech a lidské zdraví“ fond vyčlenil něco málo přes miliardu korun. V tomto případě se žádosti mohou týkat například projektů zaměřených na výsadbu stromů, snižování emisí ze stacionárních zdrojů či odstraňování nepovolených skládek.

Zmíněných 759 milionů korun půjde na boj se suchem a kvalitu vod. Největší část alokace, konkrétně 450 milionů, je určena na budování a regeneraci zdrojů pitné vody pro obce. Projekty se ale mohou týkat i zpracování krajských plánů pro sucho, vyčleněno na ně je něco málo přes devět milionů korun.

Třináct výzev se týká letošního roku, dalších šest plánuje fond v roce příštím a tři výzvy jsou připraveny na rok 2023.

Lucie Přinesdomová