INZERCE

Pracovníků v IT je málo a poptávka po nich je vysoká. Foto: Vshosting~

Více než polovina IT firem nemůže najít zaměstnance. Problém řeší outsourcingem a náborem v zahraničí

Trh práce se stále potýká s nedostatkem IT expertů. Situace v České republice se za poslední léta vůbec nezlepšila. Čtyřiapadesát procent firem v IT a komunikacích bojuje s problémy při náboru odborníků. Počet neobsazených pracovních pozic se počítá na desetitisíce a boj o experty neustává. Sehnat kvalifikovaného zaměstnance se pro firmy stává až nadlidským úkolem. Mnohé z nich proto volí outsourcing IT odborníků nebo rovnou celých služeb.

Společnosti, které nabízejí outsourcing IT pracovníků či kompletních služeb, se těší stále větší oblibě. Tento trend se projevuje nejsilněji u vysoce specializovaných IT činností, kde se firmám nevyplatí zaměstnávat drahého odborníka, kterého využijí pouze na několik hodin týdně. Zkušené IT experty je také nejtěžší na pracovním trhu najít. Jednou z takto specializovaných společností je poskytovatel hostingových řešení vshosting~, kterého využívá přes 50 procent české e-commerce i řada předních IT firem.

Hosting je pronájem prostoru na serveru, kam lze umístit webovou stránku, případně s ní spojenou databázi, obrázky a další „příslušenství“. Větší weby pro svůj hosting využívají prostor celého serveru či dokonce více serverů (tzv. cluster).

Podle dat statistického úřadu Evropské Unie se v roce 2020 potýkala s problémy najmout odborníky z oblasti IT a komunikace více než polovina IT firem (54 procent). Situaci řada z nich řeší odklonem od tradičního zaměstnaneckého modelu směrem k outsourcingu

„Shánět vlastní IT experty je v dnešní době komplikované, nákladné a navíc extrémně zdlouhavé. Stále více firmám se vyplatí řešit IT externě“ říká obchodní ředitel firmy vshosting~, David Lintimer.

Přesun IT aktivit na externího poskytovatele však nemusí být pro každého.

„Je na rozhodnutí každé firmy, který pracovní model je pro ni z hlediska efektivity a potřeb vhodnější. Některé společnosti stále upřednostňují mít IT pracovníky in-house. Klíčovou roli hraje také specifické zaměření daných IT expertů. Vlastní vývojáři se firmě, která neustále dynamicky rozvíjí svou aplikaci či e-shop, často vyplatí. Ale například péči o serverovou infrastrukturu je pro 95 % firem lepší outsourcovat, protože získají větší know-how a odbornost za výhodnějších podmínek.“ dodává Lintimer.

Práce na dálku i nábor za hranicemi

Přestože počet IT specialistů v rámci Evropské unie pomalu roste, poptávka po nich se zvyšuje mnohem rychleji. Situace na trhu práce je tak pro firmy každým rokem horší. Podle údajů náborových společností na českém trhu momentálně chybí 15 až 20 tisíc IT pracovníků.

Kromě outsourcingu firmy stále více hledají IT experty za hranicemi. V řadě evropských zemí je totiž počet kvalifikovaných IT pracovníků vyšší, než v České republice. Pokud navíc společnost nabízí možnost práce na dálku, nábor do IT oddělení si významně usnadní.

I když na outsourcing služeb ani na to, že své zaměstnance nikdy nepotkají v kanceláři, ještě nejsou české firmy tolik zvyklé, situace se rychle mění. Všechny důležité ukazatele nasvědčují tomu, že popularita těchto modelů se bude nadále zvyšovat.

(nik)