Věřitelé padlé Sberbank mohli mít už v tuto chvíli peníze zpět na svých účtech. Naděje však zmařilo odvolání jednoho z věřitelů, společnosti LitFin SPV 9, proti výplatě formou částečného rozvrhu. Ostatním věřitelům dochází trpělivost a první z nich spekulantům z LitFinu vzkazují: způsobujete nám škodu, o kterou se s vámi budeme soudit.

Tento rázný postoj zaujala třeba státem vlastněná společnost ČEPRO, která patří mezi největší věřitele padlé Sberbank CZ. Pokud by se LitFin neodvolal, mohla už mít na účtu přes 298 milionů korun, tedy 95 procent pohledávky za zkrachovalou bankou. Teď to vypadá, že výplata peněz se protáhne o několik měsíců. Škoda způsobená ztrátou hodnoty peněz v čase může dosahovat i desítek miliónů korun, upozornilo ČEPRO.

„Respektujeme možnost všech věřitelů využít svá práva v rámci insolvenčního řízení Sberbank CZ, tedy včetně práva podat odvolání proti usnesení o povolení částečného rozvrhu. Nerozumíme však samotnému odvolání věřitele LitFin, které působí jako účelové. V odůvodnění svého odvolání totiž tento věřitel bez opory v relevantních podkladech spekuluje, nepřípustně zasahuje do práv třetích subjektů, s nimiž dle dostupných informací nemá žádný vztah a opomíjí, že realizace a provedení částečného rozvrhu je plně v diskreci insolvenční správkyně, která za něj nese odpovědnost,“ uvedl generální ředitel podniku ČEPRO Jan Duspěva.

„Ztráta hodnoty pohledávky společnosti ČEPRO v čase by mohla představovat případný základ nároku věřitele na náhradu škody vůči věřiteli LitFin SPV 9. Své nároky a kroky vůči věřiteli LitFin SPV 9 vyhodnocujeme,” uvedl dále Jan Duspěva v tiskové zprávě.

Mohlo by vás zajímat

Po úspěšném prodeji balíku pohledávek Sberbank CZ to vypadalo nadějně. Soud v polovině listopadu schválil výplatu 95 procent dlužné částky věřitelům. Jenže na počátku prosince insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová oznámila, že peníze nemůže odeslat. Proti výplatě peněz se totiž odvolala firma LitFin SPV 9 se zjištěnou pohledávkou ve výši zhruba 27 miliónů korun.

Fáze očekávání a fáze zklamání

„Jeden z věřitelů bohužel využil svého práva na odvolání proti rozhodnutí soudu o částečném rozvrhu. Nemohu tedy spustit výplatu v 95% výši zjištěných pohledávek věřitelů, kterou jsem plánovala zahájit 18. prosince 2023, jak jsem již dříve několikrát veřejně deklarovala. Rozhodnutí o platnosti částečného rozvrhu má nyní v rukou Vrchní soud v Praze. Až po jeho rozhodnutí budeme moct k výplatě přistoupit,“ komentovala situaci správkyně Jiřina Lužová.

LitFin reagoval vyjádřením, které zveřejnil prostřednictvím služby Protext u agentury ČTK. „Klíčovým problémem, který vedl k naší výzvě, je absence jasného rozdělení věřitelů do druhé a třetí skupiny. Přístup nerozlišující mezi věřiteli, by mohl vést k nespravedlivému procesu výplaty. Kromě toho považujeme za znepokojující značnou částku zatím nepřezkoumaných pohledávek,“ uvedl LifFin.

Výplata peněz se v této fázi týká hlavně větších věřitelů, kteří u Sberbank CZ měli více než 2,5 milionu korun. Podle Jiřiny Lužové se jedná o zhruba 15300 věřitelů. Do této skupiny patří hlavně podniky, ale také kraje a města. Známý je třeba případ kraje Vysočina, kterému v padlé bance zůstalo viset 2,4 miliardy korun. Největším věřitelem je Garanční systém finančního trhu, který již dříve vyplatil menším věřitelům 25,4 miliardy korun.

Ruský vlastník jako problém

Vlastníkem české Sberbank byla stejnojmenná ruská banka, což do loňského února nebyl problém. Pak se vše změnilo. Česká národní banka odňala bankovní licenci Sberbank CZ poté, co nastalo masivní vybírání peněz ze strany klientů. Spouštěčem byla zpráva o chystané ruské anexi Doněcké a Luhanské oblasti a hlavně vpád ruských vojsk na ukrajinské území v únoru 2022.

Lidé, podniky a další klienti stihli včas vybrat skoro 20 miliard korun, v době kolapsu v bance zůstaly vklady ve výši 52,6 miliardy korun (25,7 miliardy pojištěných vkladů a 26,9 miliardy nepojištěných).

David Tramba