INZERCE

Insolvence, konkurs, bankrot. Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Bankrot roku míří ke šťastnému konci. Insolvenční správkyně Sberbank CZ podepsala smlouvu o prodeji úvěrů

Insolvenční správkyně padlé banky Sberbank CZ Jiřina Lužová podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o prodeji úvěrového portfolia v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Kupní cena činí 41,05 miliardy korun. V případě úspěšného vypořádání prodeje v první polovině příštího roku se otevírá cesta k vypořádání věřitelů v druhé polovině roku 2023.

Insolvenční správkyně Jiřina Lužová dnes na základě podpisu smlouvy o smlouvě budoucí ze dne 7. listopadu podepsala s Českou spořitelnou závaznou kupní smlouvu. „Insolvence Sberbank CZ je vzhledem k finančnímu objemu a počtu věřitelů jednou z největších insolvencí v historii České republiky. Podpis kupní smlouvy s Českou spořitelnou je skvělou zprávou pro všechny věřitele Sberbank CZ,uvedla Jiřina Lužová.

Nyní je výjimka prodloužena do konce ledna. S prodejem balíku pohledávek již dříve souhlasil věřitelský výbor, Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V úterý 13. prosince vše stvrdil svým souhlasem také insolvenční soud. Před týdnem se podařilo vyjednat výjimku ze sankcí americké vlády vůči ruským firmám, která měla v případě Sberbank CZ vypršet 12. prosince.

„Chtěla bych velmi ocenit odpovědný a profesionální přístup ze strany České spořitelny a také podporu řádného věřitelského výboru. Bez součinnosti všech zúčastněných stran včetně dotčených orgánů státní správy a insolvenčního soudu by nebylo možné v tak rychlém časovém sledu tuto obří transakci uskutečnit. Pokud se nám podaří vypořádat transakci s Českou spořitelnou, očekávám, že se insolvence Sberbank CZ stane nejúspěšnější a nerychlejší velkou insolvencí v historii české justice,řekla Jiřina Lužová.

Vysoká šance na vrácení uvízlých vkladů

Nabídka České spořitelny společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ by měla dostačovat k 100procentnímu uspokojení věřitelů v první a druhé skupině a také k více než 90procentnímu uspokojení věřitelů ve třetí skupině, kam spadají kraje, města, obce a velké společnosti. Pro představu dodáváme, že u většiny bankrotů v Česku se uspokojení věřitelů pohybuje do 10 procent.

Kupní smlouva s Českou spořitelnou bude po dnešním podpisu zveřejněna v insolvenčním rejstříku a tím započne tříměsíční lhůta, ve které mohou věřitelé Sberbank CZ napadnout platnost kupní smlouvy. Po uplynutí této tříměsíční lhůty může být transakce vypořádána a peníze za prodej úvěrového portfolia Sberbank CZ budou uhrazeny. Pokud nenastanou další komplikace, stane se tak v polovině března.

Zbytek úvěrového portfolia a ostatní aktiva Sberbank CZ, která nejsou součástí kupní smlouvy uzavřené s Českou spořitelnou, plánuje insolvenční správkyně nabídnout na začátku roku 2023 ostatním bankám, případně nebankovním společnostem.

Run na banku s ruským majitelem

Sberbank CZ padla krátce po ruské invazi na Ukrajinu. Části klientů totiž začal vadit ruský vlastník a tak spustili ve velkém stahování peněz z banky. Jak jsme již dříve uvedli, jen od 21. do 25. února musela Sberbank CZ vyplatit svým klientům téměř 20 miliard korun, což bylo 27 procent veškerých depozit. Další platby v objemu 6,1 miliardy korun již banka nezvládla odeslat, protože zkrátka došla likvidní hotovost.

Následovalo zkrácení provozní doby poboček, snížení denního limitu debetních a kreditních karet a zastavení služeb internetového bankovnictví pro veškerou klientelu. To vše vedlo k ráznému zásahu ČNB, která 28. února zahájila se Sberbank CZ řízení o odnětí licence pro její neschopnost plnit závazky vůči klientům. Banka definitivně přišla o licenci na konci dubna. V srpnu soud prohlásil úpadek a otevřel cestu k vypořádání majetku, který „uvízl“ v padlé bance.

Vklady do zákonného limitu, což je zhruba 2,5 milionu korun na osobu, již dříve klientům vyplatil Garanční systém finančního trhu (GSFT). Peníze od něj získalo přes 84 tisíc klientů, kterým Garanční systém celkově vyplatil 25,2 miliardy korun. GSFT se následně stal největším věřitelem zkrachovalé Sberbank CZ. Nejedná se však o rekordní bankrot v historii českého bankovnictví; tím byl kolaps Union Banky v roce 2003.

David Tramba