INZERCE

Explosia v Pardubicích-Semtíně. Foto: Wikimedia

Velká personální změna v Explosii. Skončil stíhaný šéf klíčového výzkumáku

Letitý ředitel Výzkumného ústavu průmyslové chemie, spadající pod státního výrobce výbušnin Explosia z pardubického Semtína, Ladislav Velehradský, skončil ve své funkci. Nahradil ho jeho podřízený Kamil Dudek. Velehradského stíhá policie kvůli údajně nezákonnému vývozu technologie do Ázerbajdžánu.

Státní podnik Explosia sužuje už nějaký čas stíhání dvou vrcholných představitelů – předsedy představenstva a generálního ředitele Josefa Tichého a člena představenstva, a dnes už bývalého šéfa Výzkumného ústavu průmyslové chemie (VÚPCH), Ladislava Velehradského – kvůli vývozu speciální technologie do Ázerbajdžánu českou zbrojařskou firmou CZ Hermex. Podrobně jsme o tématu informovali v dubnovém textu Tutlaný skandál ve státní firmě. Šéfa pardubické Explosie a zbrojaře stíhá policie kvůli vývozu…

Podle informací Ekonomického deníku před krátkým časem Velehradský skončil ve funkci šéfa VÚPCH. „Je tam určitá souvislost s napjatými vztahy ve firmě i se stíháním kvůli Ázerbajdžánu,” sdělil Ekonomickému deníku zdroj zevnitř státního podniku. “Nemá to žádnou spojitost, je to plánované. Dále se k tomu nebudu vyjadřovat, máme tiskového mluvčího,” vyvrací informace zevnitř firmy Velehradský.

Tiskový mluvčí Explosie Martin Vencl nejprve Ekonomickému deníku změnu na postu šéfa důležitého výzkumného ústavu potvrdit odmítl. “„Reakci budete mít od ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvedl. Resort je jediným akcionářem Explosie. Ministerstvo opáčilo, že informace má naopak poskytnout Explosia. Její mluvčí Martin Vencl nakonec výměnu na klíčovém postu přiznal. „Pan inženýr Velehradský pracuje v Explosii a jako ředitel VÚPCH mnoho let. Je to tak, že se dlouhodobě připravoval nástup nového šéfa VÚPCH. Od 1. července se jím stal inženýr Kamil Dudek,“ konstatoval Vencl. Velehradský tak na své pozici podle něj skutečně skončil. „Příprava trvala deset měsíců, pan Dudek se na funkci v uvozovkách zaučoval a po těch deseti měsících nazrála doba funkci předat. Kamil Dudek byl ve VÚPCH vedoucím výzkumného oddělení, pracuje v něm od vysoké školy, vystudoval na Ústavu energetických materiálů, dříve katedru teorie a techologie výbušnin,“ uzavřel Vencl.

K Babišovi od Babiše

VÚPCH se zaměřuje na výzkum a vývoj technologií výroby střelivin, trhavin a spalitelných mas. Mateřská Explosia  vyrábí například spalitelné moduly do děl. Výzkumný ústav se specializuje i na laboraci náplní a munice, malosériovou výrobu střelivin a trhavin a na související aplikační techniky, jako jsou například výroba komponent pro letecké záchranné systémy, speciální trhací a demoliční práce, apod.

Laboratoře VÚPCH zajišťují vyjma výzkumné a vývojové činnosti i široké spektrum analýz a testů pro výrobní útvary Explosie i pro externí zákazníky, například analýzy a identifikace neznámých výbušnin, balistické testy střelivin, výbušninářské a bezpečnostní testy výbušnin atd.

Pracovníci VÚPCH poskytují expertní a znaleckou činnost v oblasti stabilitní problematiky propelentů, detekce výbušnin, identifikace střelivin z munice a střeliva, dále při likvidaci střelivin, pyrotechnických složí a dalších komponent delaborovaných z velkorážové munice a raket. Poskytují také expertní služby pro armádu a specializované školicí služby – mimo jiné školení pyrotechniků. Akciovou společností státu je Explosia a jí podřízený VÚPCH od roku 2002. Předtím patřila Agrofertu Andreje Babiše. Ten ji získal v roce 2000 jako bývalou součást padlého holdingu Chemapol – Aliachem – za vydatného přispění ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra (ČSSD). Celkově firma Agrobohemia z holdingu Agrofert zaplatila za Aliachem. 815 milionů korun.

V roce 2001 se Babišovi  podařilo s podporou ministra obrany Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) přesvědčit ostatní členy vlády o strategickém významu Explosie a pardubické “bouchačky” předal státu s tím, že se stát sníží dluh Aliachemu vůči České konsolidační agentuře o 700 miliónů korun. Údajně kvůli chybě v ocenění Explosie navíc od státu získal dalších 181 milionů korun. Babiš tak na transakci vydělal, pokud by se totiž tato suma sečetla se snížením dluhu (700+181 = 881), tak díky vrácení Explosie koupil celý Aliachem účetně se ziskem 81 milionů korun

Ještě před pádem vlády Petra Nečase připravovalo ministerstvo financí privatizaci Explosie. Na jaře 2014 pak vláda Bohuslava Sobotky převedla podíl Explosie z ministerstva financí na ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli možnému střetu zájmů. Explosia je totiž notně závislá na dodávkách Babišovy továrny Synthesie, která sídlí přímo naproti areálu Explosie. Tehdy byl Andrej Babiš ministrem financí. Explosia byla dlouhou dobu v nedobré ekonomické situaci a stát do ní léta pumpoval peníze, ekonomicky se zvedla až v posledních letech.

Část účetní uzávěrky Explosie za rok 2017

Již v dubnu jsme informovali o tom, že management Explosie má velký problém kvůli údajně nezákonnému prodeji zbrojní technologie do Ázerbajdžánu. Linku na výrobu bezdýmého prachu, vycházející z technologie Explosie, na které lze vyrábět vojenský materiál, například pohon do raket, vyvezla zhruba před šesti lety česká zbrojařská firma CZ Hermex do kavkazské republiky ale deklarovala ji jako civilní artikl. Policie kvůli tomu stíhá šest lidí.

Obviněn byl ředitel Explosie Tichý, tehdejší šéf VÚPCH Velehradský, a další čtyři lidé. Případ se v tichosti vyšetřuje několik let. Dva z podezřelých jsou podle mluvčí pražského Městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové obvinění z provedení zahraničního obchodu s vojenským materiálem bez povolení nebo licence. „To mají dva hlavní podezřelí jako pachatelé. Pak jsou ještě další dva, a ti jsou stíháni jako spolupachatelé,“ vysvětlila před časem Ekonomickému deníku mluvčí žalobců Zenklová. Hlavní podezřelí jsou pak stíháni také kvůli zkreslení podkladů a nevedení údajů ohledně zahraničního obchodu s vojenským materiálem. Poslední dva jsou pak obviněni kvůli zkreslení podkladů a nevedení údajů o zahraničním obchodu s vojenským materiálem ve formě pomoci.

Jan Hrbáček