INZERCE

Ústřední čistírna odpadních vod. Foto: PVK

Vedení Prahy schválilo další modernizaci čistírny vod. Čištění by jinak nesplnilo nutné podmínky

Rada hl. m. Prahy schválila uzavření Smlouvy o spolupráci s Pražskou vodohospodářskou společností (PVS) na plánovanou druhou etapou přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově (ÚČOV). Stávající vodní linka se musí přestavět, protože i přes řadu rekonstrukcí není schopna zajistit vyčištění přiváděných odpadních vod tak, aby plnila podmínky evropské a národní legislativy. Zahájení stavby se předpokládá v příštím roce a podle plánů by měla vyjít na zhruba 6,34 miliardy korun bez DPH. Přesná částka ale vzejde z tendru, který brzy vypíše PVS.

„Schválili jsme rekonstrukci a rozšíření části Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově známé jako stávající vodní linka. Modernizace celé čistírny je nutná nejen z důvodu evropské legislativy, ale především proto, abychom všem Pražanům zajistili odpovídající služby v nejlepší možné kvalitě. Po dokončení rekonstrukce bude stávající vodní linka vypouštět stejnou kvalitu odpadních vod jako nová vodní linka,“ přiblížil pražský radní pro infrastrukturu Michal Hroza.

Modernizace celé čistírny byla podle dřívějších vyjádření nutná z důvodu evropské legislativy a norem pro obsah dusíku ve vodě, kterou zařízení po vyčištění vypouští do Vltavy. Město v minulosti ke stávající vodní lince přistavělo za 7,3 miliardy korun novou linku, po zmíněné rekonstrukci má být ta původní vybavena stejnou technologií.

Náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková připomněla, že Praha má velmi ambiciózní cíle vycházející z klimatického plánu. „Modernizace – přestavba a rozšíření – starší čistírny je rozhodně žádoucí. Nová vodní linka nám totiž dává příležitost k tomuto důležitému kroku přistoupit, aniž by jakkoliv došlo k poklesu komfortu Pražanů,” řekla.

Realizaci stavební akce nazvané Celková přestavba a rozšíření ÚČOV na Císařském ostrově, etapa 0002 – stávající vodní linka, schválila Rada hl. m. Prahy a následně i pražské zastupitelstvo loni v únoru. A to jako investici hlavního města financovanou ze zdrojů vodného a stočného s tím, že stavbu zajistí městská společnost Pražská vodohospodářská společnost na základě smlouvy mezi oběma stranami. Návrh Smlouvy o spolupráci postupně absolvoval několikaměsíční připomínkovací proces napříč odbory magistrátu. Teď tento dokument schválili pražští radní.

Investice se pokryje i z vodného a stočného

PVS má podle dohody konkrétně zajišťovat komplexní projektové řízení a autorský dozor stavby. Společnost se současně zavazuje vůči hlavnímu městu, že počínaje rokem 2024 zvýší plnění finančního nájemného na roční bázi o 400 milionů korun v prvním roce a následně každoročně o 600 milionů korun. A to až do doby, než PVS tímto způsobem uhradí celkovou výši investice navýšenou o 17 procent, které zohledňují časovou hodnotu peněz. „Jedná se o měřený kontrakt, tudíž výsledná cena díla je stanovena na základě měření skutečně provedených prací,“ píše se v dokumentu.

DCIM100MEDIADJI_0060.JPG

Tímto závazkem je tak naplněna podmínka schválené Strategie rozvoje vodohospodářské infrastruktury na území hl. m. Prahy v období 2022–2035, že investice bude hrazena ve střednědobém horizontu z prostředků vodného a stočného. Pro zajištění průběžného financování stavby bude hlavní město vůči PVS poskytovat zálohové platby s každoročním vyúčtováním.

Městští zastupitelé v souvislosti s nutnými investicemi do ÚČOV také loni schválili, že vodné a stočné v metropoli bude do roku 2028 růst o dvě procenta nad inflaci. Poté město plánuje dokoupit zbylý podíl v Pražských vodovodech a kanalizacích (PVK), které nyní zajišťují distribuci pitné vody v hlavním městě a pronajímají si infrastrukturu od PVS. PVS nyní v PVK vlastní 49 procent, zbylých 51 má francouzská Veolia. Poté městu poputují všechny příjmy z prodeje vody a růst vodného a stočného by se měl vrátit na úroveň inflace.

Stavět se bude zhruba 43 měsíců

Ústřední čistírna odpadních vod vybudovaná v šedesátých letech minulého století byla složena ze dvou hlavních částí. Z vodní linky, která je dnes označována jako stávající vodní linka, a Kalového hospodářství. Stávající vodní linka přes řadu dílčích rekonstrukcí nebyla schopna po významnou část své existence zajistit vyčištění přiváděných odpadních vod tak, aby byly plněny podmínky evropské a národní legislativy.

Koncepce přestavby a modernizace ÚČOV přijatá v roce 2004 stanovila plán, který je postupně realizován po jednotlivých samostatných etapách. Po dokončení první etapy nazvané nová vodní linka v roce 2018, která byla uvedena do trvalého provozu o tři roky později, je možné nyní přistoupit i k uskutečnění druhé etapy nazvané Stávající vodní linka.

Tento záměr má v současnosti stavební povolení a povolení k nakládání s vodami vydaná v květnu 2022. Společnost PVS dále zajistila kompletní projektovou přípravu stavby a veškerá povolení. V současné době je hotová komplexní projektová dokumentace pro provedení stavby i Zadávací dokumentace pro výběr zhotovitele stavby.

Stavba by měla trvat 43 měsíců s tím, že její zahájení se předpokládá bezprostředně po ukončení zadávacího řízení a podpisu Smlouvy o dílo s vybraným zhotovitelem stavby. Pokud bude příprava dále postupovat bez významnějších komplikací, mělo by se tak stát ve druhém čtvrtletí roku 2024.

(mig)