INZERCE

Základní deska počítače. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Varování NÚKIB má první reálné dopady – Státní tiskárna cenin přehodnocuje síťový tendr

Předvánoční varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost o tom, že výrobky čínských společností Huawei a ZTE mohou představovat bezpečnostní riziko, přináší první hmatatelné výsledky. Podle zjištění Ekonomického deníku Státní tiskárna cenin přehodnocuje výsledky tendru Dodávka a implementace opatření pro zabezpečení sítě LAN.

Ministři vládního kabinetu se dnes zabývají varováním Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) o tom, že výrobky a software čínských společností Huawei a ZTE mohou být bezpečnostním rizikem. Chtějí od vedení kyberbezpečnostního úřadu vědět, co mají dělat a jak se postavit ke stávajícím výběrovým řízením.
Podle zjištění Ekonomického deníku varování ze 17. prosince má již první reálné dopady.
Jen pár dnů po zveřejnění varování začalo vedení státní tiskárny cenin přehodnocovat výsledky výběrového řízení Dodávka a implementace opatření pro zabezpečení sítě LAN, jehož předpokládaná hodnota je 17 milionů korun bez DPH. Generální ředitel státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka potvrdil zjištění Ekonomického deníku, že jeden z potenciálních uchazečů o veřejnou zakázku, má v nabídce komponenty od společnosti Huawei. „Vzhledem k probíhajícímu hodnocení veřejné zakázky se k této zakázce nechci více vyjadřovat,“ uvedl ředitel Hebelka s tím, že celou situaci z hlediska bezpečnosti řeší v rámci celého resortu ministerstva financí.
Šárka Smolíková z tiskového oddělení Ministerstva financí ČR uvedla, že celé ministerstvo se vážně zabývá vydaným varováním. „Všechny aspekty související s dopadem na resort s ohledem na varování Národního ústavu pro kybernetickou a informační bezpečnost a návrh opatření projedná na svém jednání Výbor pro řízení kybernetické bezpečnosti resortu MF. Resort zároveň vyčká na metodický pokyn NÚKIB,“ uvedla Smolíková.
Jiří Reichl