INZERCE

Zákaz HHC mohou odnést i pěstitelé technického konopí. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

V případě zákazu kratomu a HHC se lidé obrátí na černý trh, varují odborníci

Rozmach černého trhu, problémy se zákonem i příliv nekvalitních produktů ohrožujících zdraví. Takové následky by podle odborníků mohl mít zákaz kratomu a HHC v České republice. Jako řešení navrhují regulaci trhu, která lépe zaručí dohled nad těmito látkami.

Kratom si za poslední roky nejen v České republice oblíbili lidé pro jeho stimulující účinky a nárůst energie po jeho konzumaci. Využívají ho tak například řidiči kamionů nebo studenti jako alternativu k litrům kávy či energetických nápojů.

„Celkově se v České republice na kratom spoléhá dvě stě tisíc uživatelů. Je to přírodní rostlina s léčivými účinky, která se v tradiční medicíně bezpečně používá již stovky let. Ve Spojených státech, v Malajsii a Indonésii již nyní probíhají snahy o jeho racionální regulaci. Česká republika má proto příležitost stát se průkopníkem na mezinárodním trhu s kratomem, což by mohlo přinést miliardy eur v globálních investicích z USA a jihovýchodní Asie,“ uvádí Jakub Zientala z Evropské kratomové aliance.

Rovněž HHC se těší čím dál větší oblibě jak v rekreačním, tak zdravotnickém prostředí. Už v roce 2011 byla HHC například experimentální součástí léčby nádorových onemocnění. Ve studiích na zvířatech byly zjištěny účinky na tlumení bolesti, které nezpůsobují narušení zpracování senzorických informací.

V České republice se nyní obě látky nachází v šedé zóně. „Látky jako HHC nejsou registrovány jako potravina ani jako doplněk stravy, ale prodávají se jako ‚sběratelské předměty‘, které nejsou určeny k přímé konzumaci. Jsou tak dostupné u prodejců i ve veřejně přístupných automatech komukoli, včetně mladistvých. Navíc s nejasným složením, koncentrací účinné látky, seznamem příměsí a podobně,“ upozorňuje Viktor Mravčík, lékař a ředitel výzkumu Think Tanku Racionální politiky závislostí.

Situaci s HHC i podobnými látkami je proto potřeba bezesporu urychleně řešit. Jednou z možností je jejich plošný zákaz, ten však nese řadu rizik. „Zákazem HHC a kratomu jeho šíření nezmizí, ale přestane být kontrolovatelné, přijdou nové a horší látky, dostanou se k dětem, kvalita a toxicita se zhorší a stát nebude mít prostředky na řešení závažných drogových problémů, které aktuálně HHC rozhodně nepředstavuje,“ varuje advokát Vojtěch Sucharda.

Podle mluvčího Česko-Slovenské asociace za kratom Lukáše Pfeffera má navíc tato látka v ČR už patnáctiletou tradici a jen tak nezmizí. „Kratom jako takový je bezpečná látka. V celém světě není evidováno jediné úmrtí na jeho samotné užívání. To se může s postavením látky do ilegality změnit, protože nebude panovat žádná kontrola nad obsahem balení prodávaných na černém trhu,“ varuje Pfeffer. V momentě, kdy se HHC a kratom dostanou na černý trh, navíc podle něj budou uživatelé prostřednictvím dealerů mnohem blíže k tvrdým drogám, po kterých mohou sáhnout jako po silnější variantě.

Regulace jako ochrana uživatelů a mladistvých

Alternativou podle něj i dalších odborníků může být regulace prodeje, která se vyhýbá negativním důsledkům prohibice. „Efektivním řešením trhu s látkami s nízkou zdravotní a společenskou nebezpečností je zavedení racionální regulace ve smyslu zavedení nové kategorie látek, jež budou nedostupné pro děti a mladistvé. Dále bude regulován jejich prodej, výrobky budou řádně označovány, budou na nich uvedeny informace o dávkování a možných rizicích a bude kontrolována jejich kvalita,“ potvrzuje za Think Tank Racionální politiky závislostí Viktor Mravčík.

V případě kratomu se podle něj jeho potencionální nebezpečností již zabývala skupina odborníků při Úřadu vlády (EWS skupina), která posuzovala možná rizika vyplývající z konzumace a jeho zařazení na seznam návykových látek nedoporučila. Vydala tedy obdobné doporučení jako Světová zdravotnická organizace (WHO), která členským státům zařazování kratomu na seznam návykových látek rovněž nedoporučila.

V neposlední řadě upozorňují odborníci také na ekonomický dopad racionální regulace HHC a kratomu. „Na Floridě, kde jsou psychoaktivní kanabinoidy legální, dosahuje hodnota obchodů 6,9 miliardy dolarů,“ konstatoval Beau Whitney, zakladatel a hlavní ekonom firmy zabývající se ekonomickým výzkumem konopí v USA. I v ČR tedy může být potenciál tohoto trhu významný. Již nyní kratom v České republice prodává přes 250 prodejců. Při vhodném zdanění by tak, stejně jako u HHC, mohl tento obchod přinést další peníze do státní kasy, které by náklady spojené s právní regulací samy pokryly.

Navíc firmy, které se výrobou a distribucí HHC a dalších kanabinoidů zabývají, se vyznačují investováním obrovských prostředků do vývoje a výzkumu. Produkují tak další přidanou hodnotu a vytvářejí nové pracovní pozice. Naopak zákaz těchto látek by znamenal ztrátu práce pro stovky prodejců, kteří se pěstováním zabývají často déle než deset let, i pro násobné množství jejich zaměstnanců.

(red)

Více k tématu se dočtete v textu Plánovaný zákaz oblíbeného HHC může smést i pěstitele technického konopí. Budou mimo zákon jako mafie, varují resorty