INZERCE

Zákaz HHC mohou odnést i pěstitelé technického konopí. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Plánovaný zákaz oblíbeného HHC může smést i pěstitele technického konopí. Budou mimo zákon jako mafie, varují resorty

Ministerstvo zdravotnictví od července rozšiřuje seznam zakázaných látek o produkt z konopí s názvem HHC. Tento kanabinoid má podobné účinky jako zakázané THC, dosud je ovšem legální a je možné ho stejně jako oblíbený a vysoce návykový kratom koupit i v automatech nebo na internetu. Je tak dostupný i pro děti, prodává se ostatně i ve formě gumových medvídků. Právě to se má od léta změnit. Jenže zákaz mohou odnést i pěstitelé technického konopí. Látka HHC je v něm totiž v minimálním množství obsažena na rozdíl od THC také a farmáři nebo jednotlivé firmy by tak mohli být kriminalizování coby výrobci drog.

V připomínkovém řízení k návrhu na to upozorňuje například ministerstvo zemědělství.

„Je zřejmé, že návrh cílí na  synteticky získávaný HHC. Tato sloučenina se nicméně objevuje i v přirozené formě v technickém konopí, a to ve stopovém množství. Přestože je v této podobě a koncentraci získávání HHC z rostlin technického konopí ekonomicky naprosto nerentabilní a tudíž technické konopí není relevantním zdrojem této sloučeniny, může vést tvrdý zákaz ke kriminalizaci pěstitelů zcela legálního technického konopí,” konstatuje resort vedený Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL).

Úřad přitom připomíná, že technické konopí má velký ekonomický potencionál, a to zejména s ohledem na celoevropský rozvojem bioekonomiky.

„Tento důsledek považujeme za naprosto nežádoucí, jdoucí proti hospodářským zájmům České republiky,” apeluje ministerstvo.

Podle něj je tak zapotřebí nastavit legislativní regulaci této látky tak, aby bylo striktně odděleno syntetické HHC od toho, které se ve stopovém množství přirozeně vyskytuje v rostlinách technického konopí. 

„Z výše uvedených důvodů proto považujeme za nezbytné, aby v textu návrhu nařízení a v odůvodnění bylo výslovně uvedeno, že u HHC se jedná o syntetickou formu toho kanabinoidu, případně o syntetizovaný HHC z jiných kanabinoidů,” navrhuje zemědělský resort. 

Za pravdu mu v tom dává také například úřad ministra pro legislativu a předsedy legislativní rady vlády Michala Šalomouna (Piráti). Ten označil zařazení HHC na seznam zakázaných látek za neopodstatněné a ukvapené. 

„Striktním výkladem zákazu by tedy bylo možné nově kriminalizovat pěstování a zpracování jakýchkoli rostlin konopí. V případě technického konopí pěstovaného komerčními společnostmi by v krajním případě mohly nastat situace, kdy by tyto společnosti mohly být označeny za organizovanou zločineckou skupinu,” upozorňuje ministr pro legislativu. 

Podobně se pak ve svých připomínkách vyjádřil i vedoucí úřadu vlády, podle kterého je záměr ministerstva zdravotnictví pod taktovkou Vlastimila Válka (TOP 09) nesprávný a nesystémový. Připomíná přitom, že resort vychází z požadavku policejní Národní protidrogové centrály a ministerstva obrany, ale zároveň se neopírá o jakékoliv komplexní hodnocení dostupných poznatků o těchto látkách a není ani v souladu s osvědčenou praxí.

Například Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů pak stejně jako Unie zaměstnavatelských svazů zařazení HHC mezi nelegální drogy souhlasí, požadují ale podobně jako ostatní kritici návrhu zavedení jednoznačných limitů. Právě ty by pak měly zajistit, aby technické konopí  nebo takzvané CBD konopí nebo produkty nebyly postavené mimo zákon. 

HHC, celým názvem hexahydrokanabinol, je polosyntetický kanabinoid, který se získává z nyní oblíbeného CBD. Je účinný podobně jako THC, což je hlavní psychoaktivní látka v marihuaně. HHC není látkou nijak novou. Americký chemik Roger Adams ji poprvé vytvořil již v roce 1944, kdy k delta-9 THC přidal molekulu vodíku. Pomocí hydrogenace tak vznikl hexahydrokanabinol. HHC se však v konopí vyskytuje v malém množství i zcela přirozeně, proto není považován za syntetický, ale za semi-syntetický kanabinoid.

Tomáš Svoboda