INZERCE

V oblasti kyberbezpečnosti patří obě země ke špičce. Foto: Pixabay

V Izraeli uzavírají smlouvy „v žabkách“. Česko nabízí znalosti finančního sektoru a kyberbezpečnosti

Rok 2020 byl v Izraeli rekordním rokem nejen v objemu přilákaných investic, ale i v počtu investičních kol. Pro uzavírání významných smluv přes internet se dokonce vžil termín M&A in flip-flops. Izrael je zemí, která dokáže v přepočtu na obyvatele získat dvakrát více investičního rozvojového kapitálu než Spojené státy americké a třicetkrát více než Evropa.

Loni na podzim vznikla česko-izraelská fintechová (zkratka pro finanční technologie, pozn. red.) platforma, která má za cíl podpořit vstup izraelských firem na český, potažmo evropský trh. „Českým firmám může pomoci s expanzí do Izraele a následně do celého světa,“ říká členka výkonné rady Česko-izraelské smíšené obchodní komory Linda Štucbartová.

Inovativní finanční služby

Podobně jako izraelské startupové firmy, i česká fintech asociace má ambice, které přesahují hranice České republiky. Nejde přitom jen o malé a střední podniky. Členy jsou i některé velké bankovní domy.

„Máme zájem spoluutvářet fungování finančního sektoru, který je jedním z nejpřísněji regulovaných. Našim členům pomáháme navazovat partnerství na evropské a globální úrovni,“ uvádí prezidentka české fintech asociace a předsedkyně Evropské digitální finanční asociace Marie Staszkiewicz.

Doplňuje, že cílem asociace je také zvyšování povědomí o nových technologiích, které přináší levnější, dostupnější a bezpečnější finanční produkty. Zajímavé je, že v Evropě je fintech mnohem vyvinutější než v například USA.

Kyberbezpečnost je na pořadu dne

Jak uvádí Marie Staszkiewicz, jednou z hlavních oblastí možné spolupráce mezi Českou republikou a Izraelem je kyberbezpečnost. V této oblasti patří obě země na špičku a zároveň se jedná o oblast, která je pro digitální finance nesmírně důležitá.

„Firmy na obou stranách mohou také vytvářet společné vývojové týmy. V obecné rovině je to pak výměna zkušenosti s technologickým přenosem a spolupráci výzkumných organizací s komerčním sektorem. Spolupráce se také může odehrávat v rámci výměny zkušeností s regulací finančních technologií,“ vysvětluje Marie Staszkiewicz.

Jak dobýt izraelský trh

Vstup na izraelský trh není jednoduchý, protože Izraelci mají řadu vlastních fintech řešení. Ale právě úspěšná expanze do Izraele může české firmě otevřít dveře dále do světa, do Asie nebo do USA.

Kromě toho, některé izraelské společnosti samy českým firmám nabízí spolupráci. Díky dobrým vztahům obou zemí, blízkých historií a kulturou, byla Praha před krizí velmi oblíbeným místem pro turisty z Izraele i pro židovské návštěvníky z celého světa. Počet izraelských turistů v České republice za rok přesahoval dvě stě tisíc.

Na pořadu dne je nyní příprava katalogu českých fintech společností, která by měla usnadnit orientaci nejen izraelských partnerů o dění na české scéně.

„Budeme také pokračovat ve spolupráci v regulatorní oblasti. Digitální finance neznají hranice, a proto chceme společně podporovat takový právní rámec, který odstraní překážky pro firmy a zároveň zajistí ochranu spotřebitele,“ uzavírá Marie Staszkiewicz.

Lucie Přinesdomová