INZERCE

Marihuana. Foto: www.pixabay.com

Utíká České republice miliardový byznys ve výrobě léčebného konopí?

Česká republika byla druhým státem v Evropské unii, který měl připraven legislativu na to, aby mohl pěstovat léčebné konopí. Střet mezi dvěma zákony však neumožňuje jeho export a domácím producentům se výroba pouze pro český trh zdá nerentabilní. Mezitím evropské trhy obsazují zaoceánské a jiné firmy a českým podnikům tak utíká šance na miliardové obchody.

Jako vždy v podobných případech bylo první Holandsko, ale hned za ním byla Česká republika. Řeč je o národní legislativě pro pěstování léčebného konopí. Stalo se tak ještě za vlády Petra Nečase (ODS). Pro koordinaci této oblasti byla zřízena Státní agentura pro konopí pro léčebné použití, která však v současné době spíše objednává zahraniční léčebné konopí pro české a moravské pacienty, místo aby koordinovala české výrobce.

Proč se do businessu s pěstováním léčebného konopí v České republice nikdo moc nehrne? Důvod je podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila jednoduchý. Podnikatelům se to nevyplatí. „Tuzemský trh je relativně malý a proto se nevyplatí investovat peníze do technologie, zázemí a samozřejmě lidí. Kdyby české firmy mohly exportovat na trh Evropské unie, tak by to bylo o něčem jiném a jsem přesvědčen, že v tom okamžiku by se do toho vrhlo několik firem,“ řekl Vobořil. A pro dokreslení velikosti evropského trhu doplňuje, že například Německo před nedávnem vypsalo tendr na dodávku dvou tun léčebného konopí. „To je naprosto neuvěřitelné množství, protože naše národní agentura objednává řádově kilogramy,“ dodává Vobořil.

Odhad velikosti evropského trhu je přitom téměř astronomický, podle Vobořila může být až 500 miliard. „Česká republika má velkou prestiž jako země, která dekriminalizovala uživatele marihuany a to nás postavilo na pomyslný piedestal toho, jak se s drogami dá zacházet, a všichni očekávali, že budeme jednou z prvních zemí, která umožní produkovat a vyvážet léčebné konopí. To první jsme splnili, to druhé ne. Například na nedávné konferenci v rámci Estonského předsednictví EU jedna farmakoložka před celým sálem řekla, že by ji velmi zajímalo, co se v této oblasti děje v České republice. Bohužel o nás není moc slyšet a prestiž upadá,“ dodává Vobořil s tím, že se svým týmem vypracoval analýzu mezi českými investory do léčebných přípravků, která říká, že pokud se otevřou dveře k exportu, byla by cena domácího léčebného konopí čtvrtinová. Tedy někde pod hranicí 100 Kč za gram.

„Je to téma všude ve světě. Například ve Švýcarsku povolili nelékařské konopí s 1% THC. Velké procento, těch, kteří kouřili vysokopotentní konopí z „domácích“ pěstíren (cca 15-18%) na toto povolené konopí přešlo. To je ta cesta, protože přísně kontrolované a regulované konopí má vlastnosti, které jsou známé.  Přesně se ví, jaké procento THC a CBD obsahuje. Pak je to také dobré pro kontrolu trhu,“ říká Vobořil. Zajímavá je podle něj skutečnost, že Colorado, kde je léčebné konopí povolené, vykazuje druhý rok za sebou vyšší tržby za konopí, než za alkohol.

Na konferenci všechny evropské země prezentovaly, co chystají v oblasti léčebného konopí, a ukázalo se, že všechny země legislativu připravují, nebo jsou v přípravné fázi povolení prodeje léčebného konopí na svém území, nikoliv však jeho pěstování či dokonce exportu. V současné době jsou pouze tři země, které povolují pěstování léčebného konopí (Portugalsko, Holandsko, Česká republika) a v poslední době se přidalo Německo, kde nastane účinnost příslušného zákona v roce 2019.

Mimoevropské země, kde se léčebné konopí pěstuje, jsou především Izrael a Kanada. Podle Vobořila jsou dobrým příkladem toho, co se asi odehraje uvnitř EU. „Izraelci dnes po podobných peripetiích jako u nás prodávají jen na vnitřním trhu 24 tun léčebného konopí a přitom je to stát počtem obyvatel srovnatelný s námi. Postupně se tam zpřísňují podmínky, aby se z toho stalo standardizované léčivo,“ vysvětluje Vobořil. Podle národních odhadů je u nás zhruba 800 tisíc lidí, kteří přiznávají, že konopí užívají, ale především ilegálně. U kanadských výrobců je stav podstatně jiný, ti vyvážejí léčebné konopí na nejrůznější trhy. Naposledy se objevila informace o tom, že se chystají na africký kontinent, konkrétně do Lesotha.

Paradoxní je, že část legislativců z Ministerstva zdravotnictví říká, že se domácí léčebné konopí může exportovat, další jim odporují. „Znamená to, že stávající zákon je napsán špatně a je potřeba udělat novelu, protože je řada firem, která je připravena do tohoto byznysu investovat nemalé prostředky a tím přinést peníze i do státního rozpočtu,“ dodal Vobořil s tím, že vloni takovou novelu se svým týmem připravil. „Obešli jsme poctivě všechny poslance minulé sněmovny a vyjednali s nimi, že ji podpoří. Jenže pak se z mě neznámého důvodu postavilo proti ministerstvo zdravotnictví a celé zákulisní jednání se tím zaseklo. I kvůli tomu, že už končilo volební období a řada z těch, která měla vůli změnu podpořit, už věděla, že znovu kandidovat nebudou. A i kdyby poslanci šli proti ministerstvu, už se to nedalo legislativně stihnout,“ dodává Vobořil.

Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který je stejně jako celá vláda už několik měsíců v demisi, při nástupu do funkce problematiku léčebného konopí slíbil vyřešit. Zatím se tak nestalo.

Dalším ekonomicky velice významným rozměrem je oblast výzkumu. Česká republika, respektive Československo mělo v této oblasti velice dlouhou tradici, protože se mu v Olomouci dlouho věnoval profesor Lumír Hanuš, který v 90. letech odešel do Izraele. „Jsou výzkumy, které říkají, že konopí pomáhá při celé řadě onemocnění. Některé studie se zabývaly například dětskou epilepsií. Konopí by možná mohlo pomoci s tišením bolestí, protože na 60% planety není dostupné morfium. Používá se místo toho ketamin, který dávají veterináři zvířatům, a to jistě není nic moc dobrého. V nějaké chvíli se trh otevře novým prostředkům, tak proč by to nemohlo být konopí, nebo extrakty z něj?“ pokládá řečnickou otázku Jindřich Vobořil.

Jiří Reichl