INZERCE

Deprese. Chudova. ilustrační foto: www.pixabay.com

Ústí chce rozšířit zónu bez doplatků na bydlení na celé město

Ústečtí radní požádali o rozšíření zóny bez doplatků na bydlení na celé město. V dané oblasti pak nelze přidělovat novým žadatelům doplatek na bydlení. Cílem má být zamezení přílivu dalších sociálně slabých občanů a narušení obchodu s chudobou, oznámilo dnes vedení krajského města. Starostka městského obvodu Střekov Eva Outlá (PRO! Ústí) ČTK řekla, že se obává, že očekávaný efekt se nedostaví a krok bude negativním signálem třeba pro turisty.

Vedení magistrátu konstatovalo, že ve městě jsou problémy se spekulativním skupováním bytů za účelem dalšího pronajímání za ceny v místě neobvyklé, kdy dochází k parazitování pronajímatelů na sociálně slabších skupinách obyvatel. „Příjemci doplatku na bydlení nejsou nijak motivováni ke zlepšení vlastní situace a setrvávají dlouhodobě na podpoře prostřednictvím sociálních dávek,“ uvedli radní ve zveřejněné tiskové zprávě.

Opatření obecné povahy dle ustanovení § 33d zákona č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi by se podle usnesení rady města mělo rozšířit na celé katastrální území města Ústí nad Labem. „Důvodem je zvýšený výskyt sociálně nežádoucích jevů. Hlavním cílem je zamezení přílivu dalších sociálně slabých občanů a narušení obchodu s chudobou. Ve městě jsou problémy se spekulativním skupováním bytů za účelem dalšího pronajímání, za ceny v místě neobvyklé, kdy dochází k parazitování pronajímatelů na sociálně slabších skupinách obyvatel,“ uvádí se v tiskové zprávě vedení města.
Podle 1. náměstka primátorky Ústí nad Labem Jiřího Madara jde především o to postihnout ty, kteří se dopouští podvodů s bydlením, kterým zatím stát neumí zabránit. „Sociální spekulanti nahánějí většinou problémové lidi z republiky do měst, kde jsou levné nemovitosti, připravené pro ubytování a inkasování doplatků. V těchto městech pak dál klesají ceny nemovitostí, zvyšuje se kriminalita a zhoršují podmínky pro život všech obyvatel,“ řekl Madar (Ústecké fórum občanů – UFO), jehož cílem pro další volební období je tento problém vymýtit.

Podobnou žádost o rozšíření zóny na celé město podaly i sousední Trmice. „V tomto ohledu je proto třeba hájit zájem občanů města Ústí nad Labem a zamezit tak možnému přílivu dalších nepřizpůsobivých obyvatel z okolních obcí,“ uvedli radní.

Možnost vyhlásit oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů v místech, kde je narušován veřejný pořádek, jsou ohroženy děti, či jsou lidé pod vlivem alkoholu a drog, dává radnicím loňská novela zákona o hmotné nouzi. K obdobnému kroku se nedávno odhodlal Most. Důvodem tehdy byla podpora měst, která se dohodla na společném postupu s Kladnem. Mostecký primátor Jan Paparega (za Severočechy) ČTK řekl, že vyhlášení bezdoplatkových zón nicméně potíže se sociálně nepřizpůsobivými lidmi neřeší a je protiústavní.

Za nesystémový krok označila rozhodnutí ústecké rady starostka městské části Střekov Outlá. „Loni jsme přistoupili k vyhlášení bezdoplatkových zón v určitých lokalitách, mělo to být jakési upozornění. Při rušení ubytoven (jedna z nich byla uzavřena ve čtvrti Střekov) jsme si vyzkoušeli, že umístit lidi někam jinam, může být problém. Obce, kde tyto osoby mají trvalé bydliště, pro ně byty většinou nemají,“ uvedla Outlá. „Problém se sociálně slabými se léta neřešil. Kdo ho začne řešit, moc popularity si nezíská,“ poznamenala starostka. Podle ní může být vyhlášení bezdoplatkové zóny na celé město mimo jiné i špatným signálem vůči okolí, může i odradit případné turisty.

-chl-, -čtk-