Solidní ekonomický růst a nízká nezaměstnanost v USA motivují firmy k většímu najímání pracovní síly. IT sektor je jeden z nejdynamičtějších.
Americká ekonomika jede na plné obrátky. Nezaměstnanost je nízká a dosahovala v listopadu letošního roku 5 %. Není tedy divu, že americké IT firmy jsou ohledně budoucnosti ve Spojených státech velmi optimistické. 30 procent vedoucích pracovníků v oblasti IT totiž uvedlo, že chtějí najmout více zaměstnanců do jejich IT oddělení během prvních šesti měsíců příštího roku. V minulém roce ve stejném období však chtělo své týmy rozšiřovat jen 17 % IT manažerů. Vyplynulo to z průzkumu mezinárodní personální agentury Robert Half Technology IT, která je vedoucí personální společnosti v náborech IT profesionálů.
Nabírat IT odborníky je ale těžké
Touha nabírat se však nemusí setkat s odezvou na pracovním trhu. Stejně jako i v jiných zemích, i zde přetrvávají problémy s obsazováním těchto pozic. 55 procent technických ředitelů odpovědělo, že nabrat takové lidi není snadné a je to velmi náročné. Překvapením také je, že programátoři nejsou nejžádanější. Největší poptávka je po správcích databází (60 % firem), správců sítí (58 %) a pracovnících v IT podpoře (57 %).
Mohlo by vás zajímat
Jaká je situace u nás?
Podle údajů asociace ABSL, která sdružuje lídry z oblasti podnikových služeb v České republice, pracuje u nás čistě v IT segmentu přibližně 55 000 lidí s tím, že IT profesionálové zde reprezentují přibližně třetinový podíl. Jejich počet meziročně roste o 10 %.
Zajímavý průzkum také přinesla společnost Grafton, podle které už v minulém roce začalo docházet k růstu mezd v IT a nyní tento růst nejspíše bude akcelerovat. „Aktuálně registrujeme asi o 20 % otevřených pracovních pozic více než v loňském roce,“ uvedl již v kětnu Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment a dodal: „V roce 2014 došlo k reálnému zvýšení mezd o dvě procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2009,“ dodal Ježek.
Začínají se také rozevírat nůžky mezi „ajťáky“ podle jejich znalostí a zkušeností. „V prvé řadě je to znalost cizích jazyků, a to bez ohledu na obor,“ uvedl Martin Ježek s tím, že zde hraje také velmi vliv oborové vzdělání. „Největší šanci na nadprůměrné mzdy mají vysokoškoláci s technickým vzděláním. Technické vzdělání je obecně bránou k vyšším mzdám, a to platí i pro středoškolsky vzdělané lidi či kandidáty s odborným učňovským vzděláním. Výši mzdy ovlivňuje do značné míry i lokalita, ve které člověk práci hledá, resp. kam je ochoten dojíždět nebo se přestěhovat. Praha a Brno v tomto ohledu tvoří pomyslný vrchol,“ zakončil Martin Ježek.
Problém s obsazováním pozic v IT nemají jen v USA, ale také v Česku. Dokládají to například dlouho otevřené pozice na pracovních serverech a rostoucí počet nabídek práce. Firmy se prostřednictvím profesních sociálních sítí snaží potenciální zaměstnance z firem přetahovat, u některých IT profesionálů tak dochází k situaci, že dostávají i několik nabídek týdně. Personalisté však často k tomuto přetahování někdy využívají i značně neohrabané způsoby.
Arsen Lazarevič