INZERCE

Zástupci české armády při prohlídce bojového vrtulníku AH-1Z Viper na základně v USA. Foto Ministerstvo obrany

ÚOHS obhájil rekordní pokutu u krajského soudu. Ministerstvo za tendr na vrtulníky zaplatí 550 milionů

Rekordní pokuta platí, nebo přesněji řečeno – musí být zaplacena. Krajský soud v Brně zamítl žalobu Ministerstva obrany České republiky proti rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jímž byla v dubnu 2021 ministerstvu uložena pokuta ve výši 550 milionů korun za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek při nákupu armádních vrtulníků.

Předseda ÚOHS Petr Mlsna v uvedeném rozhodnutí konstatoval, že ministerstvo se dopustilo přestupku, když v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států amerických předčasně. Tedy před doručením rozhodnutí o námitkách italské společnosti Leonardo, která se o zakázku na armádní vrtulníky také ucházela.

Podle rozsudku Krajského soudu v Brně, o kterém ÚOHS informoval v tiskové zprávě, se jednalo o veřejnou zakázku, přestože byla zadávána postupem mimo zadávací řízení. Společnost Leonardo měla nárok na podání námitek proti takovému postupu zadavatele a ÚOHS tedy měl mít možnost věc posuzovat. Podstatný je zde fakt, že dodavatel působí na daném trhu a mohl by potenciálně zakázku plnit.

Podáním námitek k zadavateli začala běžet blokační lhůta, během které není dle zákona zadavatel oprávněn smlouvu uzavřít, což však ministerstvo učinilo. Nedal tak navrhovateli příležitost účinně se bránit. Nelze totiž vyloučit, že by s návrhem u ÚOHS mohl uspět a zadavatel by musel svůj postup přehodnotit. Uložená pokuta je podle soudu vysoká, nikoliv však nepřiměřená hodnotě veřejné zakázky na armádní vrtulníky.

Potvrzení pokuty po dvou letech

Jak jsme informovali v dubnu 2021, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun pro ministerstvo obrany za chyby v tendru na armádní víceúčelové vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard koupilo od americké společnosti Bell. Mlsna tehdy zamítl rozklad podaný ministerstvem proti prvostupňovému rozhodnutí z února 2021.

Pokuty za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek jsou ukládány v poměru k hodnotě zakázky, maximálně mohou dosahovat až 10 procent z ceny zakázky. V uvedeném případě maximální výše pokuty činila téměř 1,5 miliardy korun. Úřad dále zohlednil, že Ministerstvo obrany ČR chybuje při zadávání veřejných zakázek opakovaně. Pokuta proto byla uložena v nebývale vysoké výši.

(red)