Jak vyrobit elektřinu a teplo pro litvínovskou rafinerii? Orlen Unipetrol potřebuje nutně nahradit dožívající uhelnou teplárnu. Dlouholetá snaha o stavbu paroplynové teplárny loni ztroskotala na ekonomické nevýhodnosti předložených nabídek. Náhradním řešením má být převod staré teplárny T700 z uhlí na zemní plyn.

Informace o plánech na rekonstrukci energetického zdroje pro největší ropnou rafinerii v Česku lze nalézt v oznámení, které dceřiná firma Orlen Unipetrol RPA předložila Krajskému úřadu Ústeckého kraje. Oznámením začíná proces posuzování dopadů záměru na životní prostředí (EIA).

Nahradí skoro dvě třetiny uhlí

„Záměrem investora je částečná plynofikace stávajícího zdroje T700, který v současnosti využívá hnědé uhlí jako primární palivo. Po realizaci této etapy bude přibližně 63 % tepelné energie vyráběno z plynných paliv, zatímco zbývajících 37 % bude stále zajišťováno spalováním hnědého uhlí. Kompletní přechod na plynná paliva se předpokládá až s dokončením projektu zdroje T600,“ uvedl Orlen Unipetrol v oznámení pro řízení EIA.

Projekt počítá s odstavením dvou uhelných kotlů a jejich nahrazení dvojicí plynových kotlů o tepelném výkonu 270 MWt. Mezi hlavní přínosy patří výrazné snížení emisí oxidu uhličitého, oxidů síry, oxidů dusíku a tuhých znečišťujících látek. Vedle zemního plynu budou nové kotle spalovat také odpadní plyn, který vzniká při zpracování ropy, a případně také směs plynů s až 20procentním podílem vodíku.

Areál litvínovské rafinerie. Foto: Orlen Unipetrol

Podle harmonogramu uvedeného v oznámení investor počítá se zahájením stavby na konci letošního roku a s dokončením v závěru roku 2027. Od roku 2028 klesne spotřeba hnědého uhlí ze současných 1,1 milionu tun na méně než 400 tisíc tun za rok, spotřeba zemního plynu naopak vzroste na 228 milionů m3 za rok.

V minulých letech měl Orlen Unipetrol ambicióznější plány. Chtěl postavit moderní paroplynový zdroj s názvem T600 o elektrickém výkonu 362 megawattů a tepelném výkonu 710 MWt. Očekávaný termín dokončení byl v roce 2027. Starou uhelnou uhelnou teplárnu z 60. let minulého století chtěl Orlen Unipetrol po tomto datu zcela odstavit. Ekonomiku provozu měl vylepšovat prodej přebytečné elektřiny na energetickém trhu.

Mohlo by vás zajímat

Srážka s realitou

Tento optimistický plán narazil na tržní realitu. Orlen Unipetrol dvakrát vypsal soutěž na dodavatele stavby, avšak v obou případech soutěž zrušil bez výběru vítěze. Důvod? Nabídky byly příliš vysoké a ekonomicky neakceptovatelné. Orlen Unipetrol se plánu na stavbu paroplynové teplárny zcela nevzal, oproti plánům ze začátku desetiletí se však bude jednat o výrazně menší a skromnější zdroj energie. Ten nadále nese označení T600.

Orlen Unipetrol má potíže i dalšími projekty v areálu litvínovské rafinerie. V dubnu narazil na odpor Krajského úřadu Ústeckého kraje, který vydal nesouhlasné stanovisko k záměru na stavbu 40megawattové solární elektrárny a na výrobu zeleného vodíku. Krajským úředníkům vadilo ohrožení chráněných druhů živočichů i záměr vykácet dřeviny na ploše deseti hektarů.