Úterý, 24. května, 2022

Tykačův Sev.en chystá globální expanzi, vedle energetiky cílí na ocelárny a petrochemii

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nová skupina Sev.en Global Investments zastřeší mezinárodní investice miliardáře Pavla Tykače. Manažerský tým pod vedením Alana Svobody bude mít za úkol dále pokračovat v expanzi zahájené před třemi lety v rámci Sev.en Group. Nakupovat chce to, čím dnes mnozí investoři opovrhují, a to nejen uhelné elektrárny a doly.

Jak dále společnost uvedla v tiskové zprávě, Sev.en Global Investments se vedle svých tradičních oborů – energetiky a těžby uhlí – zaměří i a na další odvětví. Předmětem zájmu budou obory, které vzhledem k emisím skleníkových plynů přestávají být atraktivní pro ekologicky citlivé investory. Příkladem může být ocelářství, petrochemie nebo další průmyslové sektory.

Podle zápisu v českém obchodním rejstříku vznikla firma Sev.en Global Investments přejmenováním již existující firmy Sev.en Epsilon. Dalšími členy představenstva vedeného Alanem Svobodou jsou manažeři Petr Antoš a Jiří Postolka. Předsedkyní dozorčí rady je Tykačova dcera Veronika. Jediným akcionářem společnosti je firma 7 Global Investments Anstalt se sídlem v Lichtenštejnsku.

Mezi zahraniční aktiva Tykačovy podnikatelské skupiny patří společnost Blackhawk Mining, která je jedním z největších producentů metalurgického uhlí ve Spojených státech. Skupina Sev.en také koupila 50procentní podíl ve společnosti InterGen, která provozuje plynové a uhelné elektrárny ve Velké Británii a Austrálii. Sev.en Global Investments navíc buduje globální portfolio pozemků a těžebních práv k různým nerostným zdrojům.

Skupina Sev.en je významným hráčem na energetickém trhu v České republice. Vlastní uhelné elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárnu Kladno, Teplárnu Zlín a také dva severočeské hnědouhelné lomy. Zatímco první investici do těžby uhlí v Ústeckém kraji uskutečnil Tykač již v roce 2006, první elektrárnu (Chvaletice) získal až o sedm let později. Novým přírůstkem v portfoliu je elektrárna Počerady, kterou Sev.en převzal od skupiny ČEZ v lednu 2021.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter