INZERCE

Velká fotovoltaická elektrárna, ilustrační snímek. Foto: ČEZ

Tykač v klubu solárníků. Sev.en ještě letos postaví dvě velké fotovoltaiky na Mostecku

Sev.en Česká energie miliardáře Pavla Tykače chce do konce letošního roku postavit a připojit do sítě první dvě velké fotovoltaické elektrárny. Jedná se o projekty FVE Komořany o výkonu 14,5 megawattu a FVE Ervěnice o výkonu 12,3 megawattu na Mostecku. V příštím roce bude následovat výstavba výrazně větší FVE Saxonie o výkonu 49 megawattu, sdělila Ekonomickému deníku mluvčí Sev.en České energie Eva Maříková.

V polovině února podepsaly firmy ze skupiny Sev.en smlouvy se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) o poskytnutí dotace z programu RES+ Modernizačního fondu; k nahlédnutí jsou ve veřejném Registru smluv. Celková výše investičních dotací je 322 milionů korun, což vystačí na pokrytí necelé čtvrtiny uznatelných nákladů tří solárních parků. Ty vzniknou na plochách v areálu či v blízkosti uhelného lomu ČSA.

název firmynáklady (mil.Kč)dotace (mil.Kč)výkon (MW)výroba (MWh/rok)
SE III Ervěnice23352,112,2713 151
SE IV Komořany277,661,714,5216 956
SE V Saxonie907,8207,948,9253 247
Fotovoltaiky skupiny Sev.en s podepsanou smlouvou o poskytnutí dotace ze SFŽP. zdroj: Registr smluv

Co se týká prodeje elektřiny z nových fotovoltaik na Mostecku, Sev.en se podle mluvčí Evy Maříkové chce zaměřit na PPA kontrakty, tedy uzavřít dlouhodobé smlouvy na 10 nebo 15 let se zájemcem o odběr zelené elektřiny. Problém je v tom, že v Česku trh PPA smluv teprve vzniká a je s ním zatím jen málo zkušeností. Kromě fotovoltaik má skupina Sev.en Česká energie zájem také o výrobu zeleného vodíku v elektrolyzéru, který bude brát energii z dalších, později instalovaných solárních parků.

Krátce po vydání tohoto článku podepsala skupina Sev.en další dvě smlouvy se SFŽP o poskytnutí dotace z Modernizačního fondu. První z nich se týká projektu SE I Dolní Litvínov s instalovaným výkonem 26,6 MW a druhý projektu SE II Centrum o výkonu 19,46 MW.

Skupina Sev.en Česká energie již dříve oznámila, že v první fázi postaví na Mostecku pět fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 130 megawattů. Druhý největší producent elektřiny v České republice tak s jistým zpožděním za svými konkurenty aktivně vstupuje do oboru zelené energetiky. V další fázi chce jejich výkon rozšířit až na 600 megawattů. Část solárních panelů bude „plavat“ na hladině jezera, které vznikne po rekultivaci lomu ČSA.

Velké fotovoltaiky pro velké hráče

Velké plány v oblasti fotovoltaiky mají také další velcí hráči v české energetice. Jejich záměry jsou zřejmé z přehledu schválených dotací z Modernizačního fondu a také z navazujícího kroku – podpisu smlouvy se SFŽP o poskytnutí dotace. Například v lednu došlo k podpisu příslušných smluv s firmami ze skupiny SUAS Group. Týkají se tří fotovoltaických elektráren v Karlovarském kraji o celkovém výkonu 45 megawattů.

Poměrně rychlý start do „druhého solárního boomu“ má také ČEZ. Jak Ekonomický deník informoval loni v říjnu, ČEZ podepsal se SFŽP celkem 20 smluv o financování fotovoltaických parků. Celkem tak ČEZ na dotacích získá 988 milionů korun, které pokryjí zhruba čtvrtinu celkových investičních nákladů. Podpořené projekty mají v součtu výkon 235 MW a vyrostou hlavně v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Podepsanou smlouvu se SFŽP má také firma 3L real, za kterou stojí zbrojař Richard Háva. Ta získá dotaci ve výši 204,3 milionu korun na stavbu 68megawattové fotovoltaické elektrárny v bývalém vojenském pásmu Ralsko. SFŽP loni podepsala smlouvu třeba i s Lovochemií, dotace zde je určena na výstavbu solární elektrárny o výkonu 13,25 MW a bateriového úložiště energie s kapacitou téměř 8 MWh.

David Tramba