INZERCE

Turecká lira

Turecký puč skončil příliš rychle na to, aby si jej globální trhy všimly

Zatímco v pátek byla tématem rozhovorů francouzská riviéra, tak o víkendu to byla spíše ta turecká.

Pokus o převrat v Turecku, ale skočil rychleji než začal, takže ani reakce finančních trhů – především těch z emerging markets – nebyla nijak dramatická, neboť se fakticky musela odehrát v pátek pozdě v noci a o víkendu, kdy je drtivá většina trhů zavřena.

Nicméně turecká lira samozřejmě výrazně oslabila, čímž řadě investorů po čase opět připomněla, že turecká ekonomika je vysoce zranitelná kvůli vysokému deficitu běžného účtu financovanému zahraničním portfolio kapitálem. Ten v podobných krizových momentech může snadno vyschnout. Paradoxní na tom všem je, že (tržní) kreditní hodnocení rizika Turecka, kde armádou řízené převraty jsou (či spíše byly) vcelku běžné, bylo v pátek nejnižší za poslední rok. Utažené kreditní prémie Turecka se možná dnes trochu zvednou, avšak nepůjde zřejmě o nic dramatického, což je vidět právě na kurzu turecké liry. Ta své pozdně-páteční ztráty viditelně maže.

Dojde-li tedy dnes na trzích s tureckými aktivy k rychlému uklidnění (či jejich zpevnění), pak to bude svědčit o tom, že jednak trhy cynicky kladně hodnotí to, že turecký prezident Erdogan celý převrat ustál a nyní v Turecku zajistí “klid na práci”, a jednak také to, že globálně je averze k riziku trvale nízká a nahromaděná likvidita stále hledá jakýkoliv vyšší pozitivní výnos (jenž Turecko samozřejmě nabízí). Riziko však s potlačený pučem z Turecka nezmizí. Jen se může ukázat později a daleko agresivněji než dnes či zítra.

Jan Čermák, Analytik ČSOB