INZERCE

Pohled na areál jaderné elektrárny Mochovce na jihu Slovenska. Foto: Slovenské elektrárne

Třetí blok jaderné elektrárny Mochovce už běží na 55 procent. Na stoprocentní výkon by měl naběhnout v průběhu května a června

Společnost Slovenské elektrárne zvýšila výkon třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce během spouštěcí fáze na 55 procent. Akcionáři této společnosti zároveň prodloužili dohodu s vládou o zajištění stabilního regulačního prostředí. Od prvního spuštění do 29. března vyrobil blok již více než 150 gigawatthodin elektřiny. Slovenské elektrárne to oznámily v tiskové zprávě. Nový jaderný blok by měl pokrýt přibližně 13 procent celkové spotřeby elektřiny na Slovensku.

Plný provoz třetího bloku a dosažení projektových parametrů bude potvrzeno úspěšným dokončením 144hodinové fáze zkušebního provozu při stoprocentním, 471megawattovém výkonu. Dosažení tohoto milníku se očekává v průběhu května až června 2023.

Již nyní však nový blok při současném výkonu vyrábí dostatek elektřiny na pokrytí spotřeby téměř tři čtvrtě milionu slovenských domácností.

Dodatek k memorandu o cenách

Společnost Slovenské elektrárne Holding, majoritní akcionář Slovenských elektráren, podepsala spolu s ministerstvem hospodářství a ministerstvem financí Slovenské republiky dodatek k Memorandu o realizaci mimořádných opatření k eliminaci dopadů vysokých cen elektřiny.

Podle rozšířeného Memoranda mají Slovenské elektrárne dodat domácnostem 5,5 terawatthodin elektřiny ročně.

V roce 2025 za cenu 66,70 eur za megawatthodinu, v roce 2026 za 72,70 eur a v roce 2027 za 79,30 eur/MWh. Jedná se o dodatečnou podporu nad rámec původně dohodnutého objemu 6,15 TWh elektřiny ročně pro období 2023 a 2024 za cenu 61,20 eur/MWh.

„Dohoda poskytuje domácnostem elektřinu na dlouhou dobu za předvídatelných a mimořádně výhodných podmínek. Vláda se rovněž zavázala, že v letech 2023 až 2027 nepodnikne ani nepodpoří žádnou iniciativu vůči společnosti Slovenské elektrárne, která by směřovala k zavedení, zvýšení nebo zpřísnění jakékoli nové daně, odvodu, poplatku, zvláštní platby nebo regulace, čímž zajistí společnosti Slovenské elektrárne stabilní regulační prostředí,“ uvedl generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne Branislav Strýček.

Dohoda mezi stranami bude podepsána po schválení Evropskou komisí a schválení statutárními orgány společnosti Slovenské elektrárne.

Mochovce 3 v kontextu energetiky na Slovensku

Nový jaderný blok v Mochovcích bude mít při spuštění instalovaný výkon 471 megawattů, což pokryje přibližně 13 procent celkové spotřeby elektřiny na Slovensku. Z hlediska výroby elektřiny se tak Slovensko stane energeticky soběstačným již v tomto roce.

Životnost nového bloku je plánována na nejméně 60 let.

Jadernou energii podporuje sedm z deseti Slováků. Až 60 procent si myslí, že vyrábět elektřinu v jaderné elektrárně je bezpečné. Ukazují to výsledky průzkumu veřejného mínění, který pro Slovenskou společnost pro zahraniční politiku (SFPA) a Slovenské elektrárne provedla agentura ACRC v červnu až červenci 2022.

V žebříčku Europe’s Climate Leader 2022

Přibližně 70 procent veškeré elektřiny vyrobené na Slovensku pochází ze Slovenských elektráren, a.s. Zejména díky jaderným elektrárnám dodává největší slovenský výrobce až 95 procent elektřiny bez emisí oxidu uhličitého, který je považován za jeden ze skleníkových plynů způsobujících globální oteplování.

Společnost je jako jediná na Slovensku a ve východní Evropě zařazena do prestižního žebříčku Financial Times Europe’s Climate Leader 2022 za snižování emisí.

Kromě jaderných elektráren společnost provozuje také 31 vodních, dvě tepelné a dvě fotovoltaické elektrárny. Jejich celková kapacita činí 4143,8 megawattů.

Společnost má dva akcionáře. Majoritním akcionářem je společnost Slovak Power Holding B.V. (SPH), která drží 66,0000000523procentní podíl na základním kapitálu. Ve společnosti SPH drží 50 procent základního kapitálu EP Slovakia B.V. (dceřiná společnost skupiny EPH) a zbývajících 50 procent patří společnosti Enel Produzione S.p.A (dceřiná společnost skupiny Enel).

Minoritním akcionářem společnosti Slovenské elektrárne s 33,9999999477procentním podílem na základním kapitálu je Slovenská republika, jejímž jménem jedná ministerstvo hospodářství.

(nik)