Středa, 25. května, 2022

Testy na řidičák se mění. Více reálných dopravních situací a video otázky. Vyzkoušejte

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministerstvo dopravy dnes představilo soubor nových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění. Testy budou doplněny o dynamické otázky ve formě videí a budou více řešit reálné situace, jako je jízda za snížené viditelnosti nebo dopravní situace na různých typech křižovatek. Do testů mají být zařazeny 13.února.

Otázky jsou součástí projektu Nová generace testových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění. Jde o sto nových textových a dvacet animovaných dopravních otázek.  

„Naším cílem je tzv. VZOR = Vzdělaný-Zdatný-Odpovědný-Řidič, který má znalosti, ovládá vozidlo a uvědomuje si důsledky svého chování. Jsem přesvědčen o tom, že balík nových otázek nás k tomuto cíli u těch, kteří s řízením teprve začínají, zase o trochu posune,“ doplňuje ministr Kupka, s tím, že bezpečnost silničního provozu je jeho prioritou.

Teoretické zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění probíhají na počítačích ve 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice. Testy skládají žadatelé on-line v systému Ministerstva dopravy. Každý žadatel je musí úspěšně absolvovat, aby mohl pokračovat v praktické části zkoušky, takzvaných jízdách.

„Na přípravě nových testových otázek rádi spolupracujeme, protože můžeme předávat naše zkušenosti z praxe. Z učeben a od počítače se tak lehce uchazeč o řidičské oprávnění dostává do každodenního provozu, i když zrovna nesedí s instruktorem za volantem. To je pro nás důležité,“ doplňuje plk. Jiří Zlý, ředitel služby dopravní policie Policie ČR.

Tisková konference ministerstva dopravy, Asociace autoškol ČR a Policie ČR. Foto: Ministerstvo dopravy

Na přípravě nové podoby písemných zkoušek spolupracovali i zástupci autoškol, kteří nejlépe vědí, jaké situace mohou za volantem nastat.

„V textových otázkách ze zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy se nyní zaměřujeme na aktuální témata, jako je jízda automobilem za snížené viditelnosti, což je téma v zimě velmi aktuální,“ charakterizuje novou sadu předseda Asociace autoškol Aleš Horčička.

S testovými otázkami ke zkouškám v autoškole se ročně setká až 120 tisíc zájemců o řidičské oprávnění. Budoucí řidiči se už dnes mohou seznámit s novou podobou otázek na webu noveotazky.cz.

Jana Bartošová


 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter