Společnost C-Energy Planá zahájila povolovací proces pro rozšíření stávající elektrárny o nový kotel na spalování komunálního odpadu a odpadní dřevní hmoty. Nový energetický zdroj nahradí dva kotle v areálu Teplárny Tábor, které spalují hnědé uhlí, topný olej a hnědouhelný dehet, jak oznámila C-Energy Planá v tiskové zprávě.
Záměr investora počítá s energetickým využitím směsného komunálního odpadu z Táborska i okolí, který dnes převážně končí na skládkách v Želči, Hrádku u Pacova a ve Voticích. V případě včasného získání všech potřebných povolení plánuje C-Energy Planá zahájit zkušební provoz nového kotle v roce 2026 a plný provoz o rok později. Odhadované investiční náklady dosahují 2,1 miliardy korun.
Zařízení má mít roční kapacitu na spálení 80 tisíc tun odpadu, rovným dílem se má jednat o směsný komunální a dřevní odpad. Zaměří se v souladu s principy cirkulárního hospodářství na odpady, které nelze opětovně využít nebo recyklovat. Součástí technologie bude vícestupňové čištění spalin, které s rezervou zajistí spolehlivé splnění všech emisních limitů daných českou i evropskou legislativou.
„Pečlivá příprava projektu a detailní diskuse s obcemi a svozovými společnostmi v regionu vyústila v podpis desítek memorand, na jejichž základě by měla C-Energy vytvořit dotčeným obcím koncovku pro využití odpadu po ukončení dnešního modelu skládkování. Občanům tak záměr zajistí udržitelný poplatek za nakládání s komunálním odpadem. Konečně pro odběratele tepla v táborské aglomeraci půjde o další krok ke stabilizaci jeho ceny v dlouhodobém horizontu,“ uvedl Ivo Nejdl, jednatel a spolumajitel společnosti C-Energy Planá.
Mohlo by vás zajímat
Součástí dokumentace pro řízení o dopadu na životní prostředí (EIA) je svozová studie, kterou vypracoval tým odborníků z Vysokého učení technického v Brně. Počítá se svozem odpadu z oblastí Táborska, Pelhřimovska a Voticka. Záměr by tak měl být životaschopný i případě výstavby plánovaných zdrojů na energetické využití odpadu (ZEVO) v Písku a Českých Budějovicích.
Kompletní náhrada uhelné teplárny
Investiční skupina Carpaterra Capital Partners, za níž stojí byznysmeni Michal Šušák a Ivo Nejdl, vlastní teplárnu v Plané nad Lužnicí od roku 2011. Krátce po akvizici spustili noví majitelé vlnu investic za více než dvě miliardy korun. V první fázi nahradili staré práškové uhelné kotle za moderní fluidní kotle a za plynové zdroje, později následovalo pořízení fotovoltaické elektrárny a bateriového úložiště energie.
Další významnou investicí byla rekonstrukce uhelných kotlů pro spalování biomasy, realizovaná v průběhu let 2021 a 2022. Jednalo se o projekt za zhruba 550 milionu korun. Na tento projekt firma C-Energy Planá získala dotaci z Modernizačního fondu v objemu přes 389 milionů korun.
(dtr)