Dvojice českých europoslanců úspěšně prosazuje “oběhovou ekonomiku”, která prý bude vyžadovat “změnu kultury”. Pavlové Telička a Poc významnou měrou pomohli, aby Evropský parlament schválil celý balík legislativních návrhů. Odhlasované směrnice vytyčují například kvótu pro množství komunálního odpadu na skládkách, vysoký podíl recyklovatelných obalů, odpovědnost výrobců a další změny.

Evropský průmysl doposud funguje převážně tak, že nejdříve vytěžíme přírodní bohatství, suroviny následně zpracujeme, spotřebujeme a zbylý odpad nakonec uložíme na skládku nebo spálíme. Proti tradiční praxi stojí teorie takzvané “cirkulární ekonomiky”, ve které maximálně využijeme použitý materiál (opětovným zpracováním, recyklací, kompostováním), abychom vyhazovali opravdu jenom naprosto bezcenné smetí. Novátorský model pravděpodobně zkusí uskutečnit Evropská unie, motivovaná také českými politiky.

[mn_protected]

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (hnutí ANO, ALDE) a místopředseda tamního Výboru pro životní prostředí Pavel Poc (ČSSD, S&D) na začátku března uspořádali pro svoje kolegy konferenci, kde ekologický koncept obhajovali. Přítomni byli taky zástupci vybraných komerčních korporací (DSM, IKEA, Michelin, Phillips, Suez, Tetra Pak, Umicore a Unilever), aby popsali svoje postoje. Několik dní poté evropští poslanci skutečně schválili balík souvisejících návrhů.

Mohlo by vás zajímat

Parlament odhlasoval čtyři směrnice o cirkulární ekonomice

“Oběhové hospodářství vyžaduje změnu kultury,” přiznává Telička. “Pokud myslíme svůj záměr vážně, musíme změnit modely chování napříč společností,” říká Poc. Co konkrétně mají na mysli, vyčteme ze 4 směrnic, které schválil Evropský parlament v půlce března.

Jde vlastně o novelizace stávajících direktiv 2000/53/ES (o vozidlech s ukončenou životností), 2006/66/ES (o bateriích a akumulátorech), 2012/19/EU (o odpadních elektrických a elektronických zařízeních), 2008/98/ES (o odpadech), 1999/31/ES (o skládkách odpadů), 94/62/ES (o obalech a obalových odpadech). Originály přijatých textů najdete ZDE, ZDE, ZDE a ZDE. Shrňme zásadní, nově vytyčené cíle pro rok 2030:

  • Aspoň 70 % komunálního odpadu bude recyklováno, nebo připraveno k opětovnému použití. Nyní jsme na 44 %.
  • Obalové materiály budou recyklovány aspoň z 80 %.
  • Na skládkách skončí maximálně 5 % komunálního odpadu.
  • Množství vyhozeného jídla snížíme o 50 %, ve srovnání s rokem 2014. Aktuálně končí v odpadkovém koši průměrně 180 kilogramů potravin na jednoho obyvatele EU ročně.

Za zvýšenou pozornost dále stojí následující pasáže odhlasovaných směrnic:

  • Členské státy by měly zajistit, “aby byl prováděn oddělený sběr biologického odpadu a tento odpad procházel biologickou recyklací způsobem, který bude splňovat vysokou úroveň ochrany životního prostředí a příslušné normy v oblasti vysoké kvality.”
  • I Česká republika by měla dále zajistit, “aby po odděleném sběru odpadního elektrického a elektronického zařízení (OEEZ) následovalo jejich vhodné zpracování. Aby byly zajištěny rovné podmínky a soulad s právními předpisy týkajícími se odpadů a koncepcí oběhového hospodářství, měla by Komise vypracovat společné normy pro zpracování OEEZ, jak je stanoveno směrnicí 2012/19/EU.”
  • Na Evropskou komisi bude přenesena odpovědnost například za “harmonizovaná kritéria pro stanovení finančních příspěvků producentů v souvislosti s jejich rozšířenou odpovědností, upravených podle skutečných nákladů produktů po skončení jejich životnosti”.

Svoje slovo musí ještě říci Rada ministrů

Parlament nyní vlastně pozměnil návrhy, předložené Evropskou komisí. (Například zamýšlený podíl recyklovaného komunálního odpadu zvýšil oproti původní předloze ze 65 % na 70 %.) Konečné znění nových směrnic bude schvalovat ještě Rada Evropské unie, složená z ministrů jednotlivých členských států.

Češi samozřejmě nestojí v jednom šiku. “Je správné, aby se produkovalo méně odpadů, ale jednotný postup může nadělat více škody než užitku,” píše europoslanec Petr Mach (Svobodní, EFDD), který hlasoval proti balíčku. Věří, že Češi třídí odpad poměrně dobře, takže prý nepotřebujeme nové regulace a skládkování řadí mezi vnitrostátní kompetence.

Petr Woff

[/mn_protected]