INZERCE

Vizualizace výstavby Technologického parku Brno. Foto: www.technologypark.cz

Do Technologického parku Brno chce vstoupit na dluh Jihomoravský kraj, přebil nabídku soukromé firmy

Jihomoravský kraj (JMK) se hodlá opět zadlužit. Jeho vedení totiž vyjednává o vstupu kraje do Technologického parku Brno (TPB), což by ho přišlo na 700 milionů korun. Kritici záměru upozorňují, že cena zhruba polovičního podílu přesahuje o 200 milionů nabídku, za níž chtěl podíl koupit na základě posudku soukromý zájemce. Podle zjištění Ekonomického deníku nejsou proti jen opoziční zastupitelé, ale také někteří členové rady.

Dnes se z Technologického parku Brno (TPB), který měl být primárně zázemím pro rozvoj start-upových projektů, stalo v podstatě administrativní sídlo velkých firem. V areálu sídlí například celosvětové centrum podpory IBM, ČSOB či další komerční firmy. Mezinárodní firma P&O, která spolu s městem Brnem a Vysokým učením technickým (VUT), dnes park provozuje, už nějakou dobu hledá investora, kterému by svůj podíl prodali. Dubajskému vedení firmy mimo jiné vadí, že jim akcionář se stejným podílem (118 milionů korun základní kapitál a 49,99%) – statutární město Brno – nedovolilo vyplatit dividendy. Nedávno se objevila informace o tom, že by se tímto investorem mohl stát kraj. Zástupci P&O se totiž nechali v byznysových kruzích slyšet, že přestali vyjednávat se společností Trikaya Asset Management, která nabízela zhruba půl miliardy za nabízené nemovitosti, jelikož mají lukrativnější nabídku od vedení kraje. Ta se podle některých zdrojů může pohybovat okolo 700 milionů korun, jiné se spíše kloní k hranici 500 milionů korun.

Výše plánované investice je přitom na poměry kraje mimořádná: nejenže jde o desetinu celého ročního rozpočtu kraje, ale je to například také třikrát víc, než se ročně investuje do opravy krajských silnic. A navíc, vedení kraje na tuto investici nemá vlastní prostředky, ale muselo by si půjčit. Některým členům zastupitelstva se však takový nápad nezamlouvá. A to dokonce ani těm, kteří jsou v krajské koalici a zasedají v radě kraje.

„V současnosti o této případné investici probíhají jednání na různých úrovních krajské samosprávy, o dalším postupu zatím není definitivně rozhodnuto. Jsem informován, že vám bude podrobněji referovat můj náměstek Jan Vitula a zastupitel kraje Petr Vokřál, kteří jsou oba zároveň členy pracovní skupiny k této problematice,“ sdělil Ekonomickému deníku hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Ekonomický deník samozřejmě zajímal i názor radního Vituly (TOP 09), který však do uzávěrky tohoto článku na zaslané dotazy nereagoval, a to ani přes urgenci prostřednictvím sms.

Bývalý brněnský primátor a krajský zastupitel za hnutí ANO Petr Vokřál, který patří mezi hlavní stoupence připravovaného nákupu podílu krajem, záměr zadlužení se kraje mimořádnou investicí obhajuje. Podle něj totiž region patří mezi lídry v oblasti podpory výzkumu a inovací. „Aktuálně se o financování možné investice jedná. Jihomoravský kraj má výborný rating, solidní likviditu a konzervativní rozpočtování. Z toho důvodu nevidím zásadní problém v tom, aby financování akvizice bylo realizováno úvěrem s delší splatností, odhadem 15 let,“ dodává Vokřál s tím, že návratnost investice je údajně zajištěna. „Nicméně předpokladem je, že se na takové investici shodne v konečné fázi celá koalice, “ uzavírá Vokřál, podle nějž jsou nemístné spekulace o nějakém protlačování projektu a nejasném pozadí.

Právě shoda v krajské koalici však chybí. Proti záměru Vokřála s Vitulou se totiž staví ČSSD. „Na základě podkladů, které jsme získali z odboru regionálního rozvoje, jsem hlasoval proti záměru. Stejné je i stanovisko klubu ČSSD. Záměr prosazuje kolega Vitula, tam by měl směrovat dotaz,“ odpověděl radní za sociální demokracii Tomáš Soukal. Jeho stranická kolegyně a členka zastupitelstva Naděžda Křemečková slova svého kolegy potvrdila a navíc připomněla, že stejně se klub zachoval již v minulosti. „Klub zastupitelů ČSSD v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje v dubnu loňského roku nesouhlasil se záměrem nabytí spoluvlastnického podílu ve společnosti Technologický Park Brno, a.s,“ řekla Křemečková.

Ostře se proti záměru postavili krajští zastupitelé KDU-ČSL, které by také zajímalo pozadí celé transakce. Podle lidovců nenadálé prosazování investice náměstkem Vitulou a zastupitelem Vokřálem v posledních dnech je minimálně překvapivé. Jsou přesvědčeni, že také nebylo dosud přesvědčivě vysvětleno, proč by měl kraj do projektu vstupovat. „Podle našich informací chce vedení kraj investici řešit úvěrem. Toto financování je pro nás nepřijatelné, protože vůbec není vyjasněné, jakým způsobem se bude investice splácet a jaká bude její návratnost, jestli se vůbec někdy vrátí,“ uvedl za klub krajských zastupitelů KDU-ČSL Jan Grolich. Ten připomněl, že další úvěr kraj chystá na předfinancování pořízení vlakových souprav za přibližně 7 miliard, přičemž více než miliardu bude muset kraj zaplatit ze svého. „Takové jednání vedení kraje považujeme za nehospodárné. Nejde kraj donekonečna zadlužovat a odpovědnost za splácení dluhů stávající koalice přenášet do dalších volebních období. Až bude mít kraj vyřešené financování sociálních služeb, zdravotnických zařízení a dopravních staveb, může si pořídit hračku za půl miliardy,“ dodává Grolich.

Starosta Kuřimi a krajský zastupitel za STAN Drago Sukalovský pro Ekonomický deník uvedl, že se on a jeho kolegové touto informací zabývají. „Zatím jsou nějaké prezentace na výborech atd. Sbíráme informace. Náš zastupitelský klub zasedne v pátek, potom bude jasné stanovisko, které zaujmeme,“ řekl Sukalovský. Podle něj lze obecně říct, že návrh vzbuzuje řadu otázek a je potřeba mu věnovat pozornost.

Překvapivě náhodou se o chystaném obchodu dozvěděl předseda představenstva Regionální Hospodářské komory v Brně Ladislav Chodák. A to, když komunikoval se stávajícím provozovatelem, společností P&O. Od jejich zástupců se dozvěděl, že opravdu zastavili vyjednávání s Trikaya Asset Management, protože mají lukrativnější nabídku od kraje. „Ptal jsem se na to hejtmana Bohumila Šimka i náměskta Jana Vituly. Slíbili mi, že pošlou podrobnější informace, ale dosud se tak nestalo,“ řekl Ekonomickému deníku Chodák s tím, že se z kuloárů krajského zastupitelstva dozvěděl, že materiál by měli projednávat krajští radní již v pondělí 25. února a o tři dny později, tedy ve čtvrtek 28. února, krajské zastupitelstvo. „Přitom vím, že vedení firmy Trikaya se řídilo „due diligence“ a podle toho jim vyšlo, že mohou nabídnout kolem půl miliardy. Otázkou je, jaké posudky má kraj, když nabízí skoro o polovinu více,“ řekl Chodák.

Jiří Reichl