Česká společnost TollNet Praha a slovenská firma SkyToll uspěly v tendru na dodání nového systému pro elektronický výběr mýtného na chorvatských dálnicích. Hodnota zakázky, kterou loni na jaře vypsal chorvatský státní provozovatel dálnic Hrvatske Ceste, dosahuje 100 milionů eur. Informoval o tom vedoucí ekonomického úseku Zastupitelského úřadu České republiky v Chorvatské republice Josef Dvořáček.
Tendr podle něj zahrne i další chorvatské dálnice spravované Bina-Istra Group a Autocesta Zagreb – Macelj. „Nový model elektronického mýtného by měl být v Chorvatsku spuštěn od roku 2026,“ uvedl na síti Linkendin.
Společnost Hrvatske Ceste v rámci tendru obdržela podle ČTK celkem deset nabídek, polovina z nich však podle firmy nebyla platná. Druhou nejlepší nabídku podalo konsorcium zahrnující rakouskou společnost Kapsch TrafficCom a chorvatskou firmu Spinne Traffic, zmiňuje to chorvatský SeeNews.
Česko–slovenské konsorcium TollNet Praha a SkyToll vlastní investiční skupina PPF Group, která v roce 2022 oznámila záměr konsolidovat technologické společnosti z České republiky a Slovenska pod jednu značku – ITIS Holding. Ten se stal stoprocentním vlastníkem společnosti TollNet, ale také provozovatelů elektronických mýtných systémů CzechToll a SkyToll a dodavatele platebních řešení pro dopravce, společnosti PaySystem.
Mohlo by vás zajímat
Jak Ekonomickému deníku sdělil mluvčí společnosti ITIS Holding Miroslav Beneš, TollNet a SkyToll vítají informace zveřejněné chorvatským správcem dálnic Hrvatske Autoceste. Do formálního ukončení soutěže ale nemohou poskytovat žádné detaily nad rámec informací, které zveřejnil zadavatel.
Společnost TollNet vyvinula a dodává jádro mýtných systémů v České republice, na Slovensku a ve Slovinsku. V České republice provozuje od 1. prosince 2019 satelitní mýtný systém její sesterská společnost, CzechToll. V loňském roce podle firmy uhradili dopravci na mýtném pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny celkem 14,914 miliardy korun. Výběr vzrostl meziročně o necelých 61 milionů korun, tedy o 0,41 procenta.
Domácí dopravci z celkové částky uhradili 47 procent, o další část se podělili zahraniční provozovatelé vozidel. Nejčastěji šlo o dopravce z Polska, Slovenska, Rumunska a Maďarska.
„Necelých 13,22 miliardy korun uhradili dopravci za jízdu po dálnicích, zbylých 1,69 miliardy korun projeli dopravci na zpoplatněných úsecích silnic I. třídy. Dlouhodobě tak platí, že přibližně 89 procent z vybraného mýtného připadá na úhradu za užití dálnic,“ uvedla společnost CzechToll.
Na konci loňského prosince bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 828 tisíc vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 650 tisíc automobilů mělo zahraniční registrační značky.
Jak už Ekonomický deník informoval, od 1. března 2024 budou mýtné sazby v České republice nově obsahovat v souladu s evropskou legislativou také poplatek za produkci emisí CO₂.
(teč)