Česká republika se už skoro zbavila závislosti na dovozu ruského plynu. Jak Ekonomický deník zjistil z detailních čísel Českého statistického úřadu, letos nakupujeme přes 80 procent plynu z Norska. Podíl ruských dodávek klesl pod deset procent. Opačný trend naopak můžeme sledovat u ropy, kde podíl suroviny z Ruska vylétl z 50 na 65 procent.
Nejprve ta dobrá zpráva: Dovoz paliv už není tak drahý jako loni. Česko v prvních čtyřech měsících dovezlo o 8 procent více ropy, celkem 2,31 milionu tun. Zaplatilo však za ni dodavatelům o 18,6 procenta méně peněz, konkrétně 24,8 miliardy korun. Náklady na dovoz plynu od ledna do dubna meziročně klesly o 48 procent na 29,7 miliardy korun, v samotném dubnu to bylo o 72 procent (při polovičním objemu dovozu).
Makroekonomický dopad se dostavil rychle, Česká republika má od ledna letošního roku opět přebytkovou bilanci obchodu se zbožím (deficitní bylo téměř celé období od června 2021 do prosince 2022). Zároveň platíme méně agresivnímu režimu v Moskvě. Dovoz z Ruska v prvních čtyřech měsících roku 2022 dosahoval podle údaje Českého statistického úřadu 85,7 miliardy korun, o rok později už to bylo jen 22,2 miliardy korun. Tedy čtyřikrát méně.
Hlavní podíl na snížení závislosti na dodávkách z Ruska má změna na trhu se zemním plynem. Zatímco do léta roku 2022 mělo Rusko prakticky monopol na dodávky plynu do Česka, v prvních čtyřech měsících už dodalo jen 7,7 procenta hodnoty importu plynu. Zásadním dodavatelem se stalo Norsko, odkud letos pochází 81 procent dovozu. Roste také podíl „tržní směsky“ z velkoobchodního trhu, u které se statistikům nepodařilo určit původ (formálně je uvedena jako dovoz z Německa).
Mohlo by vás zajímat
Na rozdíl od loňského podzimu se ve statistikách letos neobjevuje dovoz ze Spojených států amerických. Tedy nákup zkapalněného zemního plynu, který realizoval ČEZ prostřednictvím terminálu v nizozemském Eemshavenu. Například v listopadu loňského roku byl podíl amerického plynu 24procentní.
Ropa už jen ze tří zemí
Současně ze statistik zmizel také dovoz ropy ze Spojených států. Ten byl v minulých letech poměrně významný, například v roce 2021 tvořil víc než jednu desetinu dovozu. Letos už mají české rafinérie surovinu jen ze tří zemí – z Ruska, Ázerbájdžánu a Kazachstánu. To ještě není to nejhorší, stačí dodat, že podíl dovozu z Ruska výrazně vzrostl.
Zatímco v letech 2019 až 2021 se podíl dodávek ropy z Ruska pohyboval okolo 50 procent, loni už to bylo 56 procent. Letos v lednu až dubnu podíl narostl na více než 65 procent. Ve finančním vyjádření je podíl ruské ropy na importu nižší, a sice 52procentní. Vzhledem k dopadům mezinárodních sankcí lze totiž ropu ruského původu nakoupit výrazně levněji. V prvních čtyřech měsících letošního roku tuna ropy z Ruska vycházela na 8464 korun, zatímco za surovinu z kaspické oblasti platíme okolo 15 tisíc korun za tunu.
Zmíněný trend pobouřil třeba aktivisty ze skupiny NE ruské ropě. „Data za únor v databázi zahraničního obchodu ukazují, že přes 63 procent dovozu ropy do České republiky pocházelo v daném měsíci z Ruska. Bohužel tak pokračuje navýšení, které v analýze naší iniciativy vidíme v celé druhé polovině roku 2022. Podle našich výpočtů posíláme ruské vládě za ropné daně každý měsíc zhruba ekvivalent 20 nejmodernějších tanků,“ upozornil již dříve mluvčí iniciativy NE ruské ropě Michal Majzner.
Jediným vlastníkem českých rafinerií je Orlen Unipetrol, který vlastní polský koncern PKN Orlen. „Česko jako vnitrozemský stát s historickou vazbou na ropovod Družba požádalo Evropskou unii o výjimku ze zákazu dovozu ruské ropy ropovodem. EU udělila výjimku a vytvořila tak časový rámec pro navýšení přepravních kapacit, které umožní uspokojit českou poptávku po ropě z alternativních zdrojů,“ uvedl na konci dubna mluvčí podniku Orlen Unipetrol Pavel Kaidl.
Generální ředitel Orlen Unipetrolu Tomasz Wiatrak v rozhovoru pro deník E15, který vyšel na konci března, uvedl, že podnik počítá se snížením podílu ruské ropy na 30 až 40 procent. Až bude v roce 2025 hotové posílení ropovodu TAL z italského Terstu, tak české rafinerie plánují odběr suroviny z Ruska zcela ukončit.
David Tramba