Sobota, 6. března, 2021

Svaz průmyslu opětovně vyzval vládu: neodkládejte rozhodnutí a vyhlaste soutěž na nový jaderný zdroj v Dukovanech

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na mimořádném jednání tripartity zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby co nejrychleji vyhlásila tendr na nový jaderný zdroj v Dukovanech. Odklad kvůli podzimním volbám do Sněmovny Svaz průmyslu odmítá a považuje ho za hazard. Upozorňuje na to, že vláda nesmí ohrozit energetickou soběstačnost a bezpečnost země. Proto musí tendr vypsat co nejdříve.

Pokud má Česká republika plnit zpřísněné a velmi ambiciózní celoevropské klimatické cíle, pak je nezbytnou součástí našeho energetického mixu energie z jádra. Vedení Svazu průmyslu vyzvalo vládu, aby na nic nečekala a vypsala tendr na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech. Jen ten může podle vedení Svazu zajistit energetickou soběstačnost.

„Není na co čekat. Jádro v Česku chceme a potřebujeme, jako podmínku pro útlum uhlí v roce 2038 ho uvádí doporučení Uhelné komise. Vláda si také dala výstavbu nových jaderných bloků jako svůj cíl do programového prohlášení, zatím ale nevypsala ani tendr. Není žádný důvod pro odkládání tak zásadní věci,“ volá po akci Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

https://ekonomickydenik.cz/spolecnost-elektrarna-dukovany-ii-naplno-startuje

Všichni členové tripartity se na jednání shodli, že tendr na výstavbu nových jaderných bloků musí být vypsán co nejdříve a v prvním kole se z něj nemá vyloučit žádný uchazeč. Jedině tak mezi nimi bude dostatečná konkurence a nabídnou dobrou cenu.

Svaz průmyslu proto také vyzývá vládu, aby na maximum využila potenciál českého průmyslu a jeho unikátní know-how v oblasti jaderné energetiky. „Českou znalost jaderné energetiky nesmíme podcenit. Je důležité využít zkušenosti našich lidí. Vláda musí konat co nejrychleji i z tohoto důvodu. Byla by škoda české kapacity a schopnosti ztratit,“ apeluje na vládu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

-red-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter