INZERCE

Miroslav Rohla (jednatel SUAS BESS), Jiří Strnad (ředitel EIF pro ČR) a Jiří Pöpperl, (předseda představenstva SUAS Group) při slavnostním zahájení provozu nové baterie na Sokolovsku. Foto: SUAS Group

SUAS Group postavila zatím rekordní bateriové úložiště v Česku. Vše stihla během pouhých sedmi měsíců

Skupina SUAS Group, navazující na původní Sokolovskou uhelnou, oznámila dokončení zatím největšího bateriového úložiště energie v České republice. Zařízení s kapacitou 7,45 MWh vyrostlo u Královského Poříčí poblíž Sokolova. Spoluinvestorem je slovenský Energetický investiční fond (EIF), jak SUAS Group uvedla v tiskové zprávě.

Hlavním cílem nového bateriového úložiště je udržování stability elektrické sítě a poskytování podpůrných služeb provozovateli přenosové soustavy ČEPS. Majitelé jej budou využívat také k obchodování na vnitrodenním trhu s elektřinou. Úložiště vzniklo velmi rychle – celý proces od výběrového řízení přes dodávku až po připojení k síti trval sedm měsíců.

„Situace na energetickém trhu, prudký nárůst cen plynu a jeho nedostupnost měly zásadní vliv na to, že nejen Česká republika, ale celá Evropa musí jednak reagovat na potřebu zajistit alternativy ke klasickým zdrojům na výrobu elektřiny, ale také se dokázat vyrovnat s jejími výpadky. Z hlediska rychlosti uvedení do provozu i finanční návratnosti jsme právě bateriové úložiště vyhodnotili jako nejvhodnější způsob, jak poskytovat podpůrné služby v rámci přenosové soustavy,“ vysvětluje Jiří Pöpperl, předseda představenstva Sokolovské uhelné a skupiny SUAS Group.

Bateriové úložiště společnosti SUAS BESS na Sokolovsku zahájilo provoz k 31.1.2023. Foto: SUAS Group

Generálním dodavatelem celého řešení se stala pro společnost SUAS BESS Sokolovská uhelná. Dodavatelem technologie je nizozemský Alfen, samotné lithium-iontové články vyrobil čínský CATL. Úložiště je instalováno v areálu rozvodny Marie, která je v majetku Sokolovské uhelné. „Pro zajištění bezpečného provozu byly vybudovány dvě totožné větve bateriového úložiště, obě s možností případného budoucího rozšíření. Každá z nich je certifikována na 2,5 MW výkonu pro poskytování služeb výkonové rovnováhy,“ upřesňuje Miroslav Rohla, jednatel společnosti SUAS BESS.

SUAS Group byla založena v květnu 2021 s ohledem na plánovaný útlum hnědouhelné těžby sesterské Sokolovské uhelné. SUAS Group se zaměří na obory moderní energetiky, developmentu a strojírenství. Její záměry zahrnují také celý řetězec od těžby lithia přes jeho zpracování, výrobu baterií až po následné využití dožitých baterií z elektromobilů. Jediným vlastníkem Sokolovské uhelné je od poloviny loňského roku svěřenský fond zastupující dědice po zemřelém Františku Štěpánkovi.

Zájem o bateriové systémy pro ukládání energie vzrostl poté, co ČEPS s platností od ledna 2021 umožnil jejich zapojení do služeb výkonové rovnováhy. Dosud největší bateriové úložiště uvedla do provozu před dvěma lety společnost ČEZ. Nachází se v areálu uhelné Elektrárny Tušimice, má instalovaný výkon 4 MW a kapacitu 2,8 MWh. Mezi další provozovatele velkokapacitních baterií v Česku patří E.ON, Solar Global a C-Energy Planá.

David Tramba