Mezinárodní fotbalová federace FIFA a všichni ti vykutálení fotbaloví Ivánci, co tak hezky umí jít „štěstíčku naproti“, by měli zbystřit. Strýček Sam totiž nerozdýchal inovativní rozhodnutí delegátů FIFA uspořádat supervýnosné mistrovství světa ve fotbale v malé zemi uprostřed pouště (a ještě k tomu v listopadu) a začíná vydávat zatykače.

Samozřejmě, že jde o peníze až v první řadě a americkým soudům a žaláři mohou čelit nejen Ti, co tak nezištně přiklepli pořádání fotbalového mistrovství Qataru v roce 2022, ale i Ti co hlasovali za mistrovství v Rusku v roce 2018.

Řeknete si proč se na tomto místě zaobírat mezinárodní korupcí fotbalových bafuňářů, když nijak nesouvisí s globální ekonomikou či trhy? Možná ne na první pohled, avšak existuje řada vědeckých studií, která s pomocí makroekonomické teorie a empirie prokazuje, že úroveň korupce negativně ovlivňuje potenciál ekonomiky. A možná také (právě) proto, že u nás stále nepostradatelní Ivánkové sedí na svých místech a hlídají, aby rozhodčí i v okresním přeboru “pískali rovinu”, nepředvedla česká ekonomika za deset let vůbec nic.

Negativní vazba korupce => nižší potenciální růst ekonomiky se projevuje spíše v horizontu let, avšak u finančních trhů je reakce rychlejší a tak existují i zcela aktuální (negativní) příklady dokumentující, kterak korupce může investorům pěkně zavařit. Vezměme si třeba takovou Brazílii a teď ne kvůli fotbalu. Brazilský real, akciová burza, ale i dluhopisy patří letos k nejhůře performujícím trhům mezi tzv. emerging markets, přičemž tyto mizerné výsledky nejsou způsobeny jen propadem ekonomiky v tomto roce. Za mizerným výkonem brazilských aktiv stojí i rozsáhlý korupční skandál týkající se státního petrochemického gigantu Petrobras.

Mohlo by vás zajímat

A kdyby snad někdo pochyboval o tom, že korupce nemá dopad na ekonomiku a trhy aktiv, nechť si vzpomene na řeckou ságu, se kterou jsme nuceni žít poslední měsíce a roky. Kdyby vláda v Řecku na přelomu století nemanipulovala s účetnictvím státu, tak tato země nebyla přijata do eurozóny a dnes jsme se možná nebavili o tom, jestli 5. června defaultuje až MMF nezaplatí 300 miliónů euro.

Petr Dufek, ČSOB