Pouhý týden po zastavení toku ruského plynu do střední Evropy chtějí Ukrajinci ještě přitvrdit. Strana Evropská solidarita, kterou vede bývalý prezident Petro Porošenko, zaregistrovala v parlamentu návrh zákona o ukončení tranzitu ruské ropy přes Ukrajinu. Cílem je ještě víc „vyhladovět“ ruského agresora, aby neměl z čeho financovat válečné tažení proti Ukrajině.
Jak uvedl zpravodajský web Euromaidan Press, navržená legislativa přímo zakazuje tranzit ruské ropy přes Ukrajinu veškerou dopravní infrastrukturou, a to včetně známého ropovodu Družba. Vláda by musela vyvinout mechanismus a harmonogram úplného ukončení tranzitu do tří měsíců od přijetí zákona. Zákaz tranzitu ruské ropy podle poslanců Evropské solidarity pomůže snížit příjmy Ruska a sníží jeho schopnost pokračovat v invazi na ukrajinské území.
Takové rozhodnutí by postihlo tři středoevropské země, které stále ještě odebírají ruskou ropu potrubní cestou. Tedy Českou republiku, Maďarsko a Slovensko. Česko má do šesti měsíců navýšit odběr suroviny posíleným ropovodem TAL z italského Terstu a následně ukončit dovoz ruské ropy; ta v minulých letech pokrývala 50 až 60 procent spotřeby v českých rafineriích. Naopak Maďaři a Slováci žádnou takovou alternativu nemají, a ani ji aktivně nehledají.
Podle zprávy webu Politico z loňského listopadu byl maďarský MOL ochotný nahradit ruskou ropu „do konce roku 2026“, přičemž adaptaci jeho rafinerií v Maďarsku a Slovensku na jiný typ ropy by podle zástupců koncernu MOL měla aspoň zčásti zaplatit Evropská unie. Většina Evropských zemí dnes už ruskou ropu nedováží, což je dáno embargem platným od prosince 2022. Česko, Slovensko a Maďarsko mají z tohoto unijního zákazu odběru ruské ropy dočasnou výjimku.
Ukrajinská média zatím nekomentují, zda má Porošenkův návrh šanci v parlamentu uspět. Evropská solidarita je poměrně malá opoziční strana, která má 25 poslanců ve 450členné Verchovné radě. Prakticky jisté však je, že by schválení návrhu vedlo k dalšímu zhoršení vztahů se Slovenskem a Maďarskem. Hlavně slovenská vláda premiéra Roberta Fica nedokáže Ukrajincům odpustit nedávné přerušení dodávek zemního plynu z Ruska.
Mohlo by vás zajímat
Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie a do Moldavska ve středu 1. ledna v ranních hodinách. Stalo se tak hned po konci platnosti pětileté smlouvy mezi společnostmi Gazprom a Naftogaz. Tok ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko (a pak dále do Rakouska nebo České republiky) v rozsahu 40 milionů metrů krychlových denně rázem klesl na nulu.
Jak Ekonomický deník upozornil, žádná z postižených zemí střední Evropy neskončila bez dodávek plynu. Česko a Rakousko odebírají původem norský a americký plyn prostřednictvím německé sítě, zatímco Slováci nakupují plyn (vesměs ruského původu) z Maďarska, které je zásobováno jižní cestou přes Turecko a Balkán. Jedinou nepříjemností je zvýšené čerpání plynu z podzemních zásobníků.