Státním tajemníkům na osmi ministerstvech letos vyprší mandát

Po pěti letech letos v dubnu vyprší funkční období na ministerstvech státním tajemníkům, kteří složili sliby jako první po zavedení služebního zákona. Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký proto chystá výběrová řízení na tato místa. Podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, jde o místa na ministerstvech vnitra, kultury, obrany a pro místní rozvoj a na úřadu vlády. Na dalších třech ministerstvech bude nutné výběrová řízení vyhlásit do konce roku.

Výběrová řízení týkající se nejvyšších služebních pozic se tak během roku uskuteční na osmi z 14 ministerstev a úřadu vlády. Postránecký byl do funkce takzvaného superúředníka jmenován k 1. únoru 2015 na šest let. Podle zákona přitom platí, že nikdo nemůže být náměstkem pro státní službu jmenován více než jednou. U státních tajemníků na ministerstvech zákon podobné ustanovení neobsahuje.

V první vlně výběrových řízení půjde o místo na ministerstvu vnitra, kde je státním tajemníkem Jiří Kaucký od 7. dubna 2015. Na ministerstvu kultury složil slib Zdeněk Novák 9. dubna 2015. Petrovi Vančurovi na ministerstvu obrany vyprší pětiletý mandát 14. dubna, Petrovi Špirhanzlovi na úřadu vlády 20. dubna a Zdeňce Pikešové na ministerstvu pro místní rozvoj 24. dubna.

Na ministerstvu spravedlnosti je státním tajemníkem Jan Lišák od 27. května 2015, na ministerstvu školství Jindřich Fryč od 24. června téhož roku a na ministerstvo životního prostředí přišel jako státní tajemník Jan Landa 1. listopadu 2015.

Po vyhlášení výběrových řízení budou mít podle návrhu uchazeči 20 dnů na podání žádosti. Po provedených pohovorech bude v každém výběrovém řízení uzavřena dohoda o výběru nejvhodnějšího žadatele na základě zákona o státní službě mezi příslušným ministrem, ministryní či vedoucí úřadu vlády jako bezprostředně nadřízenými představenými a náměstkem ministra vnitra pro státní službu jako služebním orgánem, uvádí dokument. Příslušný ministr následně předloží vládě návrh k jmenování vybraného uchazeče na služební místo státního tajemníka v příslušném úřadu.

O pozice 15 státních tajemníků se před pěti lety ucházelo asi 30 lidí, na ministerstvech zemědělství a spravedlnosti se musela výběrová řízení opakovat. Postránecký tehdy očekával o funkce státních tajemníků vyšší zájem, výsledný počet uchazečů byl ale podle něj dán tím, že kandidáti o tuto funkci se mohli rekrutovat pouze z ředitelů a vyšších funkcionářů na ministerstvech.

-čtk-