INZERCE

700 milionů korun bylo vyčerpáno, proto se program na podporu bydlení pozastavuje. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Státní fond podpory investic dočasně pozastavil příjem žádostí v programu Vlastní bydlení. Vyschnul rozpočet

Státní fond podpory investic dočasně zastavuje příjem žádostí do programu Vlastní bydlení. Důvodem je vyčerpaný rozpočet. Fond plánuje program znovu otevřít ve třetím čtvrtletí 2022 s novou alokací.

Vyčerpaný rozpočet je důvodem pozastavení příjem žádostí do programu Vlastní bydlení Státního fondu podpory investic.

Pro rozpočet programu Vlastní bydlení bylo v letošním roce vyčleněno 700 milionů korun. K datu 13. dubna 2022 byly přijaty žádosti o úvěry v celkové částce 713, 6 milionů korun. Státní fond podpory investic tedy k datu 20. dubna 2022 z tohoto důvodu zastavuje příjem žádostí.

„Předpokládáme, že příjem žádostí obnovíme na podzim letošního roku. Do té doby bude jasno, kolik finančních prostředků budeme moci použít z rozpočtů ostatních programů SFPI,“ uvádí Ing. Hana Pejpalová, ředitelka SFPI a dodává, že přesun mezi programovými položkami v rozpočtu Fondu umožňuje zákon. Podrobnější informace budou zveřejněny na státního fondu.

Program Vlastní bydlení je určen na pořízení nebo modernizaci bydlení pro žadatele mladší 40 let, žijící v manželství nebo registrovaném partnerství, nebo samostatně pečující o dítě do 15 let.

Program umožňuje manželům, registrovaným partnerům i osobám samostatně pečujícím o nezletilé dítě, které nejsou vlastníky ani spoluvlastníky žádné nemovitosti určené k trvalému bydlení ani členy bytového družstva s právem nájmu družstevního bytu, pořídit si vlastní bydlení. Vlastníkům nebo spoluvlastníkům obydlí pak umožňuje rekonstruovat dům nebo byt.

Úvěr je úročen podle výše základní sazby Evropské unie pro Českou republiku, nejméně však 1 % p.a., s fixací nejdéle na dobu 5 let.

Úvěr na pořízení domu je možné poskytnout maximálně do výše 3 500 000 korun, a to výstavbou, nejvýše však 90 procent skutečných nákladů na výstavbu, nebo koupí, nejvýše však 90 procent ceny sjednané, nebo ceny obvyklé podle zákona o oceňování majetku. Úvěr na koupi bytu nebo družstevního podílu je možné poskytnout do výše 3 000 000 korun, nejvýše však 90 procent ceny sjednané, nebo ceny obvyklé podle zákona o oceňování majetku.

Výše úvěru na modernizaci obydlí je nejméně 50 000 korun a nejvýše 750 000 korun.

Součástí úvěru byla i dotace při narození dítěte ve výši 30 tisíc korun pro příjemce úvěru na pořízení obydlí a snížení úrokové sazby o 0,2 procentního bodu za každé dítě do 15 let věku, o které příjemce úvěru pečuje.

(ede)