INZERCE

Státní „ajťáci“ posílí personálně i finančně

Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB) v příštích třech letech přijme 24 dalších lidí. Dostane také o 50 milionů korun ročně navíc. 

Vyplývá to z návrhu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), který schválila vláda. NBÚ požadoval pro centrum více lidí a peněz, aby mohlo plnit své úkoly vyplývající z Národní strategie kybernetické bezpečnosti. Podle dostupných informací loňský rozpočet centra činil 60 milionů korun.

Posílení kapacity Národního bezpečnostního úřadu v letech 2016-2018 je reakcí na výzvy z oblasti kybernetické bezpečnosti, kterým Česká republika dnes čelí. Vyplývá ze zákonné povinnosti a z úkolů Národní strategie kybernetické bezpečnosti i navazujícího akčního plánu schválených v uplynulých měsících, citoval Radka Holého z NBÚ oborový server Itbiz.

Stávající rozpočet a počet pracovníků NCKB neumožňují řádné plnění všech uložených agend. Návrh proto počítá s vytvořením 24 nových tabulkových míst, po osmi v každém z příštích let. Nové posily budou zejména pracovat na určování kritické informační infrastruktury nebo se podílet na vývoji automatizovaného testování nových vzorků škodlivého kódu, tzv. malware. Mají také spolupracovat s ostatními institucemi, zejména s vysokými školami, na vzdělávacích projektech a přípravě vzdělávacích programů a materiálů v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Jako problematické by se ale mohlo ukázat obsazení nových míst. Od práce ve státní sféře totiž bezpečnostní odborníky odrazují zejména tabulkové platy a nejasný kariérní postup. Odměna bezpečnostního experta s mnohaletou zkušeností se v soukromé sféře pohybuje okolo 80 000 korun měsíčně. Je zároveň postaráno i o jeho kariérní rozvoj. Jen formou školení a certifikací do něj firma musí investovat zhruba 100 000 korun. Zkušené experty z trhu získávají zejména banky či jiné velké firmy. Nároky státní správy jsou přitom zhruba srovnatelné, v případě ministerstva vnitra či justice pak i vyšší.

 

-of-