INZERCE

Chybí až tisíce „ajťáků,“ není je z čeho zaplatit

Ve státní správě a samosprávě budou chybět stovky až tisíc zkušených odborníků na bezpečnost informačních technologií, není je jak zaplatit ani co jim nabídnout. 

Státní instituce budou muset splnit požadavky nového zákona o kybernetické bezpečnosti, potřebným expertům ale nemohou nabídnout adekvátní plat, školení ani benefity. Vyplývá to z analýzy firem Ness Technologies, LMC a Jobs.cz. Soukromá sféra k sobě stáhla v podstatě všechny odborníky s praxí a tabulkové státní platy nemohou soukromé sféře konkurovat. Nástupní plat bezpečnostního speciality je 41 200 korun, zkušení experti stojí i dvojnásobek. Ve státní správě je plat specialisty zhruba poloviční, maximum u nejzkušenějších odborníků je okolo 50.000 korun.

Společnost Ness Technologies očekává nárůst poptávky po bezpečnostních expertech zejména koncem letošního roku. „S tím, jak se budou snažit organizace naplnit zákon o kybernetické bezpečnosti, poroste i poptávka po zkušených expertech,“ uvedl bezpečnostní expert Ness Technologies Jan Vachuda. Celkově bude státu podle analýzy Ness chybět v příštích letech nejméně 1000 odborníků na kybernetickou bezpečnost.

Od práce ve státní sféře bezpečnostní odborníky odrazují zejména tabulkové platy a nejasný kariérní postup. Odměna bezpečnostního experta s mnohaletou zkušeností se v soukromé sféře pohybuje okolo 80 000 korun měsíčně. Je zároveň postaráno i o jeho kariérní rozvoj. Jen formou školení a certifikací do něj firma musí investovat zhruba 100 000 korun. Zkušené experty z trhu získávají zejména banky či jiné velké firmy. Nároky státní správy jsou přitom zhruba srovnatelné, v případě ministerstva vnitra či justice pak i vyšší.

of-