Česká vláda zváží návrh navýšit objem financování obnovitelných zdrojů a tepláren ze současných 27 miliard korun ročně na 37 miliard korun. Navýšená dotace má vystačit i na dříve schválenou transformační podporu tepláren a restart provozní podpory pro nové větrné či malé vodní elektrárny.

Návrh uvolnit ze státního rozpočtu na podporované zdroje energie „minimálně 37 miliard korun“ je obsažen v návrhu nařízení vlády, které vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu a který má Ekonomický deník k dispozici. Nyní je v připomínkovém řízení, které končí k 1. červenci. Zajímavá bude určitě reakce ministerstva financí, které „sedí na penězích“ a na záměry navyšování výdajů z veřejných rozpočtů reaguje často nesouhlasně.

Podle překládací zprávy je „cílem předloženého materiálu kompenzace regulované ceny elektřiny související s provozní podporou obnovitelných a dalších podporovaných zdrojů energie pro všechny spotřebitele elektřiny na roku 2023, dotace ze státního rozpočtu na provozní podporu související s obnovitelnými a dalšími podporovanými zdroji energie v roce 2023 včetně přechodné transformační podpory tepla a kompenzace platby na podporu elektřiny za množství trakční elektrické energie spotřebované při provozování drážní dopravy.“

Podle zákona o podporovaných zdrojích energie má vláda České republiky stanovit do 30. září svým nařízením výši prostředků poskytnutých ze státního rozpočtu na dotování obnovitelných zdrojů a tepláren. Energetický regulační úřad následně na základě této částky určí zbytek peněz potřebný pro financování podporovaných zdrojů, a ten rozpočítá mezi spotřebitele elektřiny. Ti letos i v předchozích letech platili „zelenou daň“ ve výši 495 korun za každou odebranou megawatthodinu. Od příštího roku by to už mohla být nula.

Finanční náročnost dotování podporovaných zdrojů, která se do loňska pohybovala okolo 45 miliard korun za rok, od příštího roku podle zdrojů Ekonomického deníku z prostředí energetiky výrazně sníží. Tržní cena elektřina je totiž tak vysoká, že se do ní vejdou téměř všechny obnovitelné zdroje s výjimkou fotovoltaik dokončených v letech 2006 až 2012. Podle orientačního propočtu Ekonomického deníku z počátku června by náročnost podpory mohla klesnout na méně než 25 miliard korun za rok.

Mohlo by vás zajímat

V úvodu zmíněná částka 37 miliard korun by tak mohla vystačit nejen na plné uhrazení vícenákladů spojených s výrobou elektřiny ze solární energie a případně dalších zdrojů, ale také na financování transformační podpory tepláren (formou úhrady většiny nákladů na emisní povolenky) i obnovení provozní podpory pro vybrané typy obnovitelných zdrojů.

David Tramba