Stát podá kasační stížnost proti rozhodnutí soudu v mýtném tendru

Mýtné brány na dálnici. zdroj: Ekonomický deník

Ministerstvo dopravy podá kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, podle něhož musí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu prošetřit námitky firmy Kapsch v mýtném tendru. Novinářům to dnes řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V tendru loni zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll.

Krajský soud v Brně minulý týden zrušil rozhodnutí předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje z prosince loňského roku. ÚOHS v něm zamítl námitky společnosti Kapsch proti podmínkám mýtného tendru. Jde například o námitku, která se týkala porušování zásady rovného zacházení nebo proti rozšíření mýta přibližně o 900 kilometrů.

Ministerstvo dopravy má ve sporu u krajského soudu pozici nepřímého účastníka a proti rozhodnutí podá kasační stížnost. „To je první krok, který ministerstvo dopravy v této věci učiní,“ uvedl Kremlík. Zároveň upozornil, že přípravy nového mýtného systému pokračují bez problémů a vše směřuje k tomu, aby byl spuštěn na konci letošního roku. Prioritou je úspěšné dokončení přechodu na nový systém.

Kapsch podal k soudu celkem dvě žaloby, ve druhé z nich, o níž soud zatím nerozhodl, chce docílit pozastavení platnosti smlouvy státu s vítězem tendru. To by mohlo ohrozit další přípravu nového mýta. Kremlík však o případných důsledcích druhé žaloby nechtěl zatím spekulovat, počká na rozhodnutí soudu. O situaci jedná se svými podřízenými.

Ministerstvo dopravy, které zakázku zadávalo, uzavřelo smlouvu na deset let s konsorciem firem CzechToll a SkyToll loni 20. září. Bylo to ve stejný den, kdy ÚOHS rozhodl o námitkách firmy Kapsch, které zčásti zamítl a zčásti řízení zastavil.

Konsorcium CzechToll/SkyToll zvítězilo v mýtném tendru s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Na pozici správce mýta tak na konci roku vystřídá společnost Kapsch.

-čtk-