INZERCE

Peníze, české koruny. Foto: Státní tiskárna cenin

Stát opět rozděloval dotace z ModFondu: 412 milionů pro průmysl, 112 milionů na fotovoltaiku

Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí v prosinci schválilo přidělení dotace z Modernizačního fondu. Stalo se tak bez obvyklé publicity, nově podpořené projekty lze nicméně dohledat v aktualizovaném seznamu podpořených projektů na webu SFŽP. Podporu v celkové výši 412 milionů korun získalo osm projektů v oblasti průmyslu, dalšími 113 miliony stát podpoří vznik 12 nových fotovoltaických elektráren.

Co se týká fotovoltaiky, velká část podpory zamíří k jednomu příjemci. Za osmi z dvanácti podpořených solárních elektráren totiž stojí nepříliš známá firemní skupina Sunlight Energy z Třebíče. Podle Obchodního rejstříku ji vlastní podnikatelé Lubomír Krejčí a Radek Kružík. Zmíněná skupina firem získá dotace v objemu přes 90 milionů korun, které použije na stavbu solárních parků v různých lokalitách v Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Pestřejší je seznam příjemců podpory na projekty v oblasti snižování emisí v průmyslu. Největší dotaci – ve výši 127 milionů korun – získá společnost Cement Hranice na využití odpadního tepla pro výrobu elektrické energie. Druhým největším příjemcem podpory je Orlen Unipetrol RPA, která získá 87 milionů korun na rekuperaci tepla ze spalin v kralupské rafinerii. Také mezi dalšími příjemci nalezneme známá jména z českého průmyslu – Třinecké železárny, CS Cabot či Bonatrans Group.

Modernizační fond má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice i dalších zemích Evropské unie. Financován je z výnosu z prodeje emisních povolenek. Podle původních odhadů měla Česká republika získat v tomto desetiletí okolo 150 miliard korun, vzhledem k růstu cen povolenek to zřejmě bude několikanásobek této částky.

Podle oznámení SFŽP z konce října bylo dosud ukončeno devět výzev zaměřených na fotovoltaiku, ekologizaci tepláren a snížení ekologických dopadů průmyslu s alokací přes 18 miliard korun. Další výzvy fond vyhlásil na konci června. K rozdělení nabídl celkem 26 miliard korun – 7 miliard na výstavbu fotovoltaických elektráren, 4 miliardy na projekty v komunitní energetice a 15 miliard korun teplárnám na přechod od uhlí či plynu k bezemisním zdrojům.

Prosincové rozhodnutí o přidělení dotace je unikátní tím, že stát prvně přidělil peníze na projekty snižování emisí v průmyslových podnicích. Dříve peníze směřovaly výhradně na solární elektrárny a projekty v teplárenství. Ekonomický deník již dříve o příjemcích dotace z Modernizačního fondu informoval v níže uvedených zprávách:

Stát podpoří prvních šest tepláren dotací z Modernizačního fondu. Vyplatí jim 1,4 miliardy

Stát z Modernizačního fondu podpoří další tři projekty na ekologizaci tepláren

První schválené dotace z Modernizačního fondu podpoří hlavně fotovoltaiku v zemědělství

Kdo rozjede nový solární boom v Česku? V první vlně to bude ČEZ, SUAS, Global Energy a PRE

Lidl, Bosch i komunitní projekty. Stát podpoří z ModFondu dalších 60 fotovoltaik

David Tramba