Plynové kotle prodávané „jako připravené na vodík“ klamou spotřebitele a podle německých spotřebitelských organizací se kupujícím prodraží. Uvedl to německý server Der Spiegel. Vodík vyráběný z obnovitelných zdrojů bude v dohledné budoucnosti k dispozici pouze v malém množství, uvedla zastřešující skupina vzbv ve svém prohlášení k vládním plánům na dekarbonizaci teplárenství, do kterého nahlédl Der Spiegel. O německých vodíkových plánech informoval Ekonomický deník například ZDE nebo ZDE.

Podle současných vládních plánů musí být od příštího roku každý nově instalovaný topný systém „pokud možno“ poháněn alespoň 65 procenty obnovitelné energie.

Povoleny však budou i plynové kotle na vodík. Vzbv však varoval spotřebitele před nákupem těchto systémů v domnění, že by v příštích letech mohly fungovat na 65 procent obnovitelného vodíku.

Podle vědeckého konsensu nebude vodík hrát významnou roli v dekarbonizaci sektoru vytápění v roce 2030 a možná ani v roce 2045, uvedla vzbv.

„A i kdyby byl v dlouhodobém horizontu k dispozici dostatek zeleného vodíku, odborníci upozorňují, že by byl pro spotřebitele výrazně dražší než například přechod na tepelná čerpadla,“ uvedlo sdružení.

Mohlo by vás zajímat

Spotřebitelské sdružení považuje topné systémy „připravené na vodík“ prozatím za nevhodné také proto, že mnohé ze současných nabízených modelů ani nelze spalovat výhradně vodík, ale pouze s příměsí maximálně 20 až 30 procent, uvedl energetický expert vzbv Thomas Engelke.

„Klamání spotřebitelů je třeba čelit plnou transparentností,“ uvedl podle článku Der Spiegel v prohlášení vzbv.

(nik)