Neděle, 1. srpna, 2021

Spotřeba plynu v pololetí narostla o 21 procent. Souvisí to i s dlouhou a tuhou zimou

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Neobvykle vysoký meziroční nárůst spotřeby zemního plynu zaznamenala ve své síti společnost GasNet, která vlastní rozvody plynu na skoro celém území České republiky s výjimkou Prahy a Jižních Čech. Spotřeba v prvním pololetí meziročně narostla o 21 procent. Příčin to má hned několik – od chladnějšího počasí přes oživení ekonomiky až po přechod tepláren z uhlí na zemní plyn.

Od ledna do června letošního roku bylo v rozvodné soustavě společnosti GasNet distribuováno 4,26 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Tento údaj představuje meziroční nárůst o 732 milionů kubíků, tedy o zmíněných 21 procent. Teplota byla oproti dlouhodobému normálu zhruba o 1 ˚C nižší, ale i po očištění o vliv počasí spotřeba zemního plynu vzrostla o 13 procent.

„Pokračuje trend nastavený v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy jsme zaznamenali meziroční nárůst o 14 procent. Důvodem vyšší spotřeby byly abnormálně chladné jarní měsíce. Letos jsme například zažili nejchladnější duben za posledních 42 let,“ vysvětluje ředitel distribučního dispečinku skupiny GasNet Jiří Zdvořáček.

Důvodem nárůstu spotřeby však nebylo pouze studené počasí. Ze statistik GasNetu, který má zhruba 80procentní podíl na distribuci zemního plynu v České republice, jednoznačně vyplývají i další trendy podporující vyšší spotřebu. Konkrétně se jedná o růst zájmu o zemní plyn mezi tuzemskými domácnostmi, významným faktorem je také přechod teplárenských provozů z uhlí na ekologičtější zemní plyn.

„Přechod řady tepláren k ekologičtějším palivům se projevuje už delší dobu. Dobrým příkladem úspěšného využívání zemního plynu je třeba provoz v Náchodě. Ekologický rozměr i udržení stávajících soustav centrálního zásobování teplem jsou další důležité přínosy tohoto kroku. My jsme teplárnám s přechodem na zemní plyn připraveni maximálně pomáhat,“ říká Libor Braun, který ve společnosti GasNet vede tým zabývající se přechodem teplárenských provozů na zemní plyn.

GasNet je provozovatelem největší plynárenské distribuční soustavy v České republice, ke které je připojeno více než 2,3 milionu zákazníků. Stoprocentním vlastníkem společnosti GasNet je konsorcium finančních investorů vedené společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). Vlastník hospodaří v GasNetu poněkud svérázně – vyplácí si vysoké dividendy a firmu zatížil dluhem ve výši 39,4 miliardy korun.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter