Zástupci právní firmy Frank Bold, organizace Greenpeace a Hnutí Duha podaly stížnost k Evropské komisi. Stěžují si na postup českých úřadů při stanovování emisního limitu pro uhelnou elektrárnu Počerady. Konkrétně jim vadí, že elektrárna porušuje zákonný limit pro vypouštění rtuti a že úřady tuto situaci nijak neřeší.

Stížnost se Frank Bold spolu s Greenpeace a Hnutím Duha rozhodl podat poté, co Krajský úřad Ústeckého kraje ani po opakovaných výzvách nerespektoval rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem. Soud totiž emisní výjimku pro elektrárnu Počerady zrušil již v srpnu minulého roku. Nápravu nezjednal ani stát, konkrétně Ministerstvo životního prostředí.

Kvůli udělené výjimce mohla elektrárna vypouštět až čtyřnásobné množství rtuti oproti limitům stanoveným směrnicí. Krajský úřad podle ekologických organizací argumentuje tím, že aktuálně rozhoduje o udělení nové emisní výjimky. Nečinné zůstalo i přes upozornění organizací také Ministerstvo životního prostředí. To má však v takových případech povinnost zasáhnout a krajskému úřadu nařídit, aby konal.

„Emisní limity byly stanoveny po dlouhých vyjednáváních v roce 2017 s tím, že uhelné zdroje měly čtyři roky na jejich splnění. Nejde tudíž o žádné nereálné cíle, ale o zcela základní a dosažitelné standardy. Je tedy zásadním porušením evropského práva, když české úřady nejsou schopné zakročit proti největším znečišťovatelům a vymáhat, aby dodržovali základní pravidla,“ uvedl expert Frank Bold a spoluautor stížnosti k Evropské komisi Václav Prais.

Mohlo by vás zajímat

Ústecký krajský úřad vede o stanovení emisních limitů pro rtuť a o žádosti o udělení výjimky z těchto limitů pro elektrárnu Počerady společné řízení v souladu s požadavky vyslovenými v rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem, řekla ČTK mluvčí kraje Magdalena Fraňková. Ke splnění požadavků jsou nutné podklady provozovatele, které musí předložit do konce února. Poté krajský úřad rozhodne, uvedla.

Elektrárna Počerady patří do skupina Sev.en Česká energie miliardáře Pavla Tykače. „Elektrárnu Počerady provozujeme na základě platných povolení, plníme již dříve vydané emisní limity a ve všech ohledech postupujeme podle zákonů ČR a EU. Elektrárna Počerady aktuálně splňuje 23 ze 24 přísných emisních limitů EU. Zbývá dořešit to nejsložitější a časově nejnáročnější – snížení emisí rtuti, což je časově velmi náročné,“ řekla dnes agentuře ČTK mluvčí skupiny Sev.en Eva Maříková.

Jedná se o kauzu, která se táhne už od jara roku 2021. Krajský úřad Ústeckého kraje tehdy udělil Elektrárně Počerady výjimku z nových, přísnějších evropských emisních limitů. Majitel elektrárny k tomu dodal, že časově omezená výjimka se vztahuje pouze na emise rtuti a týká se pouze nejbližších čtyř let. Ekologické organizace s udělením výjimky nesouhlasily a opakovaně se odvolaly k ministerstvu životního prostředí nebo k příslušnému soudu.

Evropská komise může na základě stížnosti zahájit komunikaci s českými úřady a žádat je o vysvětlení. Pokud dospěje k závěru, že jde o porušení evropského práva, může s Českou republikou zahájit řízení před Soudním dvorem EU. Ten může za porušení vyměřit pokuty v řádu milionů korun.