Skokové zdražení cen elektřiny pro maloodběratele až na dvojnásobek se netýká jen společnosti Bohemia Energy. Podle očekávání zdražují také další dodavatelé energií ze skupiny podnikatele Jiřího Písaříka. Příkladem může být Europe Easy Energy, která nabízí zákazníkům na výběr ze dvou variant. Obě přinesou prudké zdražení od počátku listopadu.
Na redakci Ekonomického deníku se obrátil zákazník společnosti Europe Easy Energy s žádostí o radu. Dostal na výběr ze dvou možností, z nichž ani jedna není zrovna lákavá. Podle té první zdraží dodavatel tržní složku ceny elektřiny od 1. listopadu zhruba dvojnásobně na 3400 korun za megawatthodinu (4114 korun včetně DPH). Tedy na stejnou cifru jako mateřská skupina Bohemia Energy. Stálý měsíční poplatek by zůstal na 79 korunách bez DPH.
„Dokud se situace neuklidní a tržní ceny si zase nenajdou svou stálou a udržitelnou hladinu, zodpovědně Vám nemůžeme nabídnout atraktivní ceníkovou cenu,“ uvádí Europe Easy Energy v mailu rozesílaném odběratelům. Uvedená cena 4114 korun včetně DPH platí pro všechny tarify od D01 po D61.
Druhou možností je přechod na aktuální ceny na spotovém trhu s elektřinou. Jak uvádí na svém webu provozovatel denního a vyrovnávacího trhu OTE, cena elektřiny se v září nejčastěji pohybovala od 120 do 160 eur za MWh. Zákazník s cenou odvozenou od aktuálních kotací elektřiny na trhu tak bude platit zhruba 3000 až 4000 korun za MWh (resp. 3630 až 4840 korun včetně DPH) a k tomu ještě marží dodavatele energie ve výši 250 korun za MWh (302,50 korun včetně DPH).
Jaká matka, taková dcera
Jak Ekonomický deník upozornil v pondělí 27. září, stejné zdražení od počátku listopadu oznámila společnost Bohemia Energy. Ta patří mezi největší dodavatele energií na českém trhu, zaměřuje se hlavně na domácnosti. V srpnu podle statistik správce energetického trhu OTE zásobovala elektřinou 398,5 tisíce odběrných míst, dalších 228 tisíc se nachází u jejích dceřiných firem (Europe Easy Energy, X Energie, Comfort Energy, Energie ČS, Amper Market).
Europe Easy Energy (zkratka 3-E) měla dosud pověst „nízkonákladové“ společnosti v rámci skupiny Bohemia Energy. Zaměřovala se na prodej elektřiny a plynu prostřednictvím internetu, kde lákala zákazníky na nízké ceny v online srovnávačích. Aktivně se účastnila také aukcí určených pro skupiny domácností; vyhrála například první takovou aukci, která se konala v březnu 2013 ve středočeských Říčanech.
Proč je zdražení tak výrazné? Alternativní dodavatelé energií zpravidla nenakupují elektřinu dopředu, ale spoléhají na nákupy na poslední chvíli. Tato strategie se vyplatí v době, kdy cena energie klesá nebo stagnuje. Naopak v případě skokového zdražení, jaké se odehrálo letos, musejí růst plně promítnout do cen pro zákazníky. Jinak jim hrozí bankrot.
Do výhody se tak dostávají tradiční dodavatelé elektrické energie a plynu, kteří nakupují na energetických burzách v předstihu několika měsíců. V jejich případě bude zdražení energie mírnější. V minulých měsících z velkých hráčů na trhu zdražila elektřinu pouze Pražská energetika. Podle spekulací z trhu zdraží v blízké době také ČEZ, ale stane se tak až po říjnových volbách do sněmovny.
Hlavní příčiny zdražování
Razantnímu zdražení se podle vyjádření Bohemia Energy vzhledem k vývoji na energetickém trhu neubrání žádný dodavatel. „Ceny elektřiny a zemního plynu na velkoobchodních trzích rostou již od loňska, ale nyní dosahují extrémních a nečekaných hodnot. Za extrémně vysokými cenami stojí několik faktorů. Český energetický trh totiž nefunguje osamoceně a ovlivňují jej zejména kroky Evropské unie a politická rozhodnutí v Rusku a Asii. Výsledkem souhry těchto okolností je stav, který zaskočil všechny dodavatele včetně nás,“ uvádí se ve vyjádření.
Příčiny zdražování, které uvádí na svém webu Bohemia Energy, se do značné míry shodují s tím, co napsal Ekonomický deník v polovině září. Nešťastně se potkalo několik vlivů ve stejnou dobu. Tím prvním je zdražení emisních povolenek; vysoká cena vyhovuje všem příznivcům rychlého odklonu Evropy od fosilních paliv. Dlouhá minulá zima a výpadky u dodavatelů způsobují růst cen plynu. Větrné elektrárny letos kvůli nepříznivým podmínkám málo vyrábějí, což cenu dál žene nahoru.
David Tramba