Protikorupční skupina Rady Evropy (GRECO) loni na podzim vyzvala zástupce české justice, aby přijali opatření, která by posílila prevenci korupce mezi zákonodárci, soudci a státními zástupci. Minulý týden proběhlo jednání předsedů soudů a státních zastupitelství o možných opatřeních.
GRECO například doporučuje, aby parlament, soudy a státní zastupitelství přijaly etické kodexy, které by poskytly návod na to, jak se chovat v případě konfliktu zájmů. Doplnit by je pak měla i praktická opatření jako školení či poradenství. Skupina české justici vyčetla například i chybějící kariérní řád nebo dvoustupňové kárné řízení.
[mn_protected]
Většina věcí, které jsou ve zprávě uváděny, jsou ale podle zástupců justice spojeny s legislativním procesem a nejdou upravit jinak. „Narážíme systémově na patovou situaci. Etický kodex soudců, o kterém se ve zrávě píše, nemůže přijmout ani parlament, ani ministerstvo. Jde o jiné ústavní moci. A tím, že nemáme Nejvyšší radu soudnictví, tak nemáme žádnou legitimní sílu, jak takovou věc přijmout. To nemůže udělat ani Soudcovská unie. Myslím, že jsme v legislativní pasti,“ míní předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra.
Čtěte také: Rada Evropy odhalila korupční systém kárných řízení se soudci a státními zástupci v ČR
Mohlo by vás zajímat
Justice o vytvoření zastřešujícího orgánu, který by měl mít na starosti i její správu, usiluje dlouhodobě. Současný ministr Robert Pelikán (ANO) ale myšlence není příliš nakloněn.
Česko by mělo do konce ledna 2018 podat skupině GRECO zprávu, která bude obsahovat seznam opatření přijatých v reakci na aktuální zprávu. Ve druhé polovině téhož roku je pak skupina zhodnotí v nové zprávě. Skupina GRECO sdružuje kolem 40 států. Zřídila ji Rada Evropy v roce 1999 za účelem monitorování států v oblasti dodržování antikorupčních standardů.
[/mn_protected]
(epa)