INZERCE

Plynovod v majetku společnosti eustream. Foto: EPH

Špatná zpráva pro Křetínského a Slovensko. Plyn proudí jinudy, eustream vydělává méně

Společnost eustream je tak trochu slovenský ČEZ. Klíčová energetická firma, která svým akcionářům vydělává miliardy a vyplácí štědré dividendy. Jenže trend posledních let není příznivý. Objem přepravy ruského plynu přes slovenské území klesá a spolu s ním i tržby a zisky eustreamu.

Zprávy o váznoucím ruském exportu plynu do Evropy prostřednictvím tradičních přepravních cest potvrzují i poslední výsledky slovenského eustreamu, uvedené v nedávno zveřejněné výroční zprávě. Objem přepravy či tranzitu plynu v období od srpna 2020 do července 2021 dosáhl 48,2 miliardy metrů krychlových. V meziročním srovnání to bylo o 20,5 procenta méně.

Pro srovnání: v rekordním roce 2011 slovenskými plynovody proteklo 74 miliard m3 plynu. Jenže v té době zlaté časy končily. Gazprom totiž začal využívat přednostně plynovod Nord Stream, který před deseti lety spojil Rusko a Německo napřímo po dně Baltského moře.

Spolu s nižším využitím plynovodu klesly také finanční ukazatele. Tržby eustreamu za období srpen 2020 až červenec 2021 se snížily o 17 procent na 622 milionů eur, čistý zisk spadl o 23 procent na 277 milionů eur (cca 7 miliard korun). Jak se lze dál dočíst v aktuální výroční zprávě, celkem 205 milionů eur z uvedeného zisku si vlastníci vyplatí jako dividendu.

Vývoj přepravy plynu přes slovenské území. Zdroj: výroční zpráva eustreamu

Majoritní podíl ve výši 51 procent v eustreamu drží slovenská vláda. Zbývajících 49 procent a manažerskou kontrolu má český Energetický a průmyslový holding (EPH), který většinově vlastní miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Právě eustream je největším generátorem zisku v rámci koncernu EPH.

Nepříznivá situace slovenských plynovodů se může dál zhoršit po spuštění nedávno dokončeného plynovodu Nord Stream 2. Ten znovu sníží zájem Ruska vyvážet plyn tradičními cestami přes Ukrajinu a Slovensko či potrubím Jamal vedoucím přes Bělorusko a Polsko. Německý regulátor i Evropská komise mají v plánu Nord Stream 2 důkladně prověřit, což v praxi znamená, že první plyn se touto cestou dostane na evropský trh nejdříve na jaře, možná až v létě příštího roku.

Vzhledem k okolnostem hledají šéfové eustreamu nové byznysové příležitosti. Ve výstavbě je propojení východního Slovenska s jihovýchodním cípem Polska s očekávaným dokončením v příštím roce. V následujících letech se chce eustram podílet na projekt Eastring, který má propojit Slovensko s Rumunskem, Bulharskem a Tureckem. Ve hře je také adaptace stávajícího potrubí pro přepravu vodíku.

David Tramba