INZERCE

Bojové vozidlo Dragón na podvozku Piranha 8x8, které bude sloužit ve španělské armádě. Foto: archiv redakce

Španělská zbrojovka GDELS dodá královské armádě 348 obrněnců Piranha

Španělská armáda si za dodavatele kolových obrněnců vybrala domácí zbrojovku General Dynamics European Land Systems (GDELS). Ta dodá 348 vozidel postavených na podvozkové platformě Piranha za 1,74 miliardy eur, což je cca 45 miliard korun. Očekává se, že zakázka může být rozšířena až na 1.000 vozidel. GDELS je jedním z uchazečů zakázky ministerstva obrany na 210 obrněných vozidel pro Armádu ČR. Hodnota kontraktu je 52 miliard korun a jde o největší armádní zakázku v historii.

Jeden z účastníků českého armádního tendru na dodávku 210 bojových vozidel pěchoty pro Armádu ČR, španělská zbrojovka General Dynamics European Land Systems (GDELS) uspěl ve velkém tendru. Dodá španělské armádě 348 kolových obrněnců Piranha v rámci projektu v hodnotě 45 miliard Kč. Očekává se, že projekt se rozšíří až na 1000 vozidel. Španělské ministerstvo obrany informaci o zakázce zveřejnilo včera.

Hodnota kontraktu je 1,74 miliardy € (45 miliard Kč). Podělí se o ni společné podniky (joint venture) General Dynamics European Land Systems-Santa Bárbara Sistemas (GDELS-SBS) a tří dalších firem. Kromě dodávky vozidel je součástí kontraktu také jejich servis, zajištění životního cyklu a podpora jejich uplatnění na zahraničních trzích. Podíl GDELS-SBS na kontraktu je 733 miliónů € (19 miliard Kč). Očekává se, že program se rozšíří až na tisícovku vozidel.

Drak jezdící na pirani

Tradicí je, že si armády jednotlivých států pojmenovávají své obrněnce tak, aby název vyhovoval jak jazyku, tak historickým souvislostem. Španělští vojáci zvolili jméno Dragón. Je postaven na platformě kolového obrněnce PIRANHA 5 se nápravou 8×8 a zahrnuje všechny domácí technologie, které španělské ministerstvo obrany požadovalo. Dodávky by se měly uskutečnit během 7 let.

„Upřímně děkujeme španělskému ministerstvu obrany za důvěru v naši podvozkovou platformu, v práci našich inženýrů a naše průmyslové schopnosti,“ řekl Juan Escriña, viceprezident GDELS pro program pásových vozidel a dělostřeleckých systémů a managing director GDELS-Santa Bárbara Sistemas. „Jako spolehlivý partner španělské armády je GDELS-Santa Bárbara Sistemas hrdá, že může pomoci chránit španělské vojáky a zlepšit jejich strategickou mobilitu nejmodernějšími bojovými vozidly na podvozku 8×8.“

Španělé chtějí podíl domácího průmyslu 70 %. V ČR je to 40

Joint venture GDELS-SBS bude vyrábět osmikolové obrněnce ve svých podnicích v Trubii a Seville ve spolupráci s ostatními členy konsorcia, které kromě GDELS-SBS zahrnuje společnosti Indra Sistemas, Sapa Placencia a Escribano Mechanical & Engineering. Španělské ministerstvo obrany přijalo Národní průmyslový plán, podle kterého nesmí podíl domácího průmyslu na zakázce činit méně než 70 procent její hodnoty.

V českém tendru na bojová vozidla pěchoty, jehož hodnota je 52 miliard korun, je požadována spoluúčast domácího průmyslu 40 %. Hlavním koordinátorem by měl být Vojenský opravárenský podnik Šternberk.

Zapojení domácího průmyslu chce hlídat Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, která k tomu zřídila speciální Sekci lokalizace průmyslové spolupráce.

Obranná asociace chce dohlédnout nad spoluprací uchazečů o armádní tendr za 52 miliard s českými firmami

 

Největší šanci na zapojení do dodávek kteréhokoliv vítěze českého armádního tendru mají firmy, které vyrábí speciální kabelové svazky, či optické přístroje. Firmy zabývající se optikou se spojily v „Optickém klastru“ a vyjednávají se všemi čtyřmi potenciálními dodavateli. Lídrem klastru je přerovská Meopta. Firma je ve světě vnímána jako elitní světový výrobce v oblasti optických systémů pro obrněná vozidla a tanky. V oblasti sledování, průzkumu, zpracování dat a komunikace vyniká expertíza dalšího člena Optického klastru, společnosti Pramacom.

Tyto a další společnosti si uvědomily, že je pro ně výhodné v souvislosti s tendrem postupovat společně. Zakázka pro Armádu ČR na pořízení optických systémů do nových bojových vozidel pěchoty, a to v hodnotě až 5 miliard korun, se již před rokem stala prvním společným projektem Optického klastru. Podrobně jsme téma rozebrali v loňském textu Víme, kdo vyhraje tendr na obrněná vozidla pěchoty. Odpověď překvapí.

Podle dostupných informací byly ukončeny debaty s potenciálními dodavateli českých obrněnců a v listopadu by měla být vozidla určená pro Armádu ČR přistavena do Vyškova k praktickým zkouškám.

Jiří Reichl