Středa, 25. května, 2022

Soud začne znovu rozplétat kauzu Exelsior. Týká se výrobce baterií HE3DA Radomíra Pruse

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Do pohybu by se v nejbližších dnech měla dát jedna z dlouho se táhnoucích dotačních kauz. Krajský soud v Ostravě začne zítra ráno projednávat možný dotační podvod týkající se firmy Exelsior Group podnikatelů Radomíra Pruse a Vladimíra Jirky. Ti jsou dnes známí jako investoři do výroby baterií HE3DA.

Podle oznámení soudu je první letošní jednání ve věci nařízeno na 20. ledna v 8:30 hodin. Následovat má dalších pět jednacích dní, poslední z nich se má konat 8. března. Je samozřejmě otázkou, zda se někdo neomluví s ohledem na aktuální vývoj koronavirové pandemie. Případ má spisovou značku 54 T 11/2014.

Obžalobu podal státní zástupce Karel Kalda v prosinci 2014, obžaloba byla podána na čtyři fyzické osoby – Radomíra Pruse, Vladimíra Jirku, Petra Ondrašíka a Roberta Topiarze. Skutek je právně kvalifikován jako zvlášť závažný zločin dotačního podvodu podle ustanovení § 212 trestního zákoníku a jako zvlášť závažný zločin poškození finančních zájmů Evropské unie podle ustanovení § 260 trestního zákoníku.

Případ se týká společnosti Exelsior Group, která se zabývala recyklací plastů. Manažeři Exelsioru získala dotace z evropských fondů ve výši přes 300 milionů korun na nákup nových strojů. Podvod má spočívat v tom, že obžalovaní použili dříve zakoupené strojní zařízení a vykázali jej jako nové. Spis byl dvakrát vrácen státnímu zástupci k došetření, což kauzu značně protáhlo.

Jak Ekonomický deník upozornil v červnu, Krajský soud v Ostravě odsoudil – zatím nepravomocně – severomoravského byznysmena a výrobce baterií HE3DA Radomíra Pruse ke dvoumilionové pokutě za zločin podplácení. Dva vyšetřovatelé, kteří dostali výrazně vyšší tresty, měli v roce 2013 Prusovi, Jirkovi a Topiarzovi za úplatu nabízet možnost ovlivnění vyšetřování kauzy Exelsior.

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter